"Solidarność" może dać opozycjonistom wiarę w sukces
Dyrektor zarządzający Nowej Inicjatywy Atlantyckiej Radek Sikorski uważa, że doświadczenia "Solidarności" mogą dać wiarę w sukces opozycjonistom z krajów niedemokratycznych. Jak powiedział, taki cel będzie przyświecał konferencji "Solidarność 25 lat później - Lekcje walki o wolność", która odbędzie się 30 sierpnia w Gdańsku.
09.08.2005 | aktual.: 09.08.2005 15:43
Konferencja organizowana jest w ramach obchodów 25-lecia "S". Obchodom tej rocznicy, towarzyszyć będzie także wystawa fotograficzna "'Solidarność' początek drogi" oraz konferencja "Solidarność dla Przyszłości" organizowana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak zapowiedział Radek Sikorski, w konferencji "Solidarność 25 lat później" wezmą udział "dzisiejsi dysydenci m.in. z Białorusi, Rosji, Korei Północnej, Kuby, Birmy, Zimbabwe, Afganistany, Syrii i Iranu". Chcemy, by przyjechali oni do Polski i tu zobaczyli, jak "S" odniosła sukces - powiedział. Chcemy dać im wiarę w sukces - dodał.
W jego ocenie, "Solidarność" to "być może jedyna inicjatywa w czasach zimnej wojny, z którą wszyscy się zgadzali". Jak dodał, "był to ruch na Zachodzie i w USA popierany 'od prawa do lewa'". Podkreślił, że organizowaną przez NIA konferencję popierają główne organizacje amerykańskie z obu stron scen sceny politycznej. Wymienił m.in. główny instytut ds. zagranicznych Partii Demokratycznej, Republikańskiej a także organizację Freedom House i Radio Free Europe.
W konferencji wezmą także udział: Zbigniew Brzeziński, Lech Wałęsa, szef dyplomacji Ukrainy Borys Tarasiuk oraz wicepremier tego kraju Oleh Rybaczuk.
Pod koniec sierpnia zorganizowana zostanie w Gdańsku jeszcze jedna konferencja, o nieco odmiennym charakterze. Jej organizatorzy - Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Konrada Adenauera i władze Gdańska - stawiają sobie za cel uświadomienie - głównie młodym ludziom, ale także "opinii światowej" - znaczenia "Solidarności".
Konferencja "Solidarność dla Przyszłości" odbędzie się w Gdańsku w dniach 29-30 sierpnia. Jak powiedział dr Janusz Marszalec z gdańskiego oddziału IPN, wezmą w niej udział historycy, socjolodzy i publicyści, którzy podejmą się oceny "S" jako wielkiego ruchu społecznego. Dodał, że zaplanowano także debatę z udziałem byłych opozycjonistów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Wśród uczestników konferencji są m.in. prof. Leon Kieres, prof. Bohdan Cywiński, prof. Paweł Śpiewak, ojciec Maciej Zięba, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Richard Pipes oraz prof. Edmund Wnuk- Lipiński. W debacie b. opozycjonistów udział wezmą m.in. Lech Wałęsa, Jan Czarnogursky (Słowacja), Mychajło Horyń (Ukraina), Petr Pospichal (Czechy). Marszalec podkreślił, że będzie to konferencja będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych.
Wcześniej, 26 sierpnia, w ramach obchodów 25-lecia "S" odbędzie się w Gdańsku koncert Jeana Michaela Jarre'a. Organizator koncertu, szef Fundacji Gdańskiej Stanisław Plakwicz, poinformował, że sprzedano już wszystkie bilety. Jak podkreślił, artysta, który "bardzo dużo wie o 'S'", pokaże w trakcie koncertu "swoje widzenie 'Solidarności'".
Dodał, że niektórzy byli stoczniowcy zgłaszali wątpliwości co do miejsca koncertu - ma się on odbyć na terenie stoczni. Mówili, że w umarłej stoczni robi się przedstawienia, show - relacjonował. Przypomniał jednak, że ten teren zostanie wkrótce wykorzystany pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności.
Obchodom 25. rocznicy powstania "Solidarności" towarzyszyć będzie organizowana przez Polską Agencję Prasową i stołeczną Estradę, pod patronatem prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, wystawa "'Solidarność' - początek drogi". Jak powiedział prezes Waldemar Siwiński, będzie można na niej oglądać zdjęcia z archiwum Centralnej Agencji Fotograficznej, które "pokazują okres kluczowy, od sierpnia 1980 roku do grudnia 1981 roku". Podkreślił, że w archiwach jest 80 tys. zdjęć z tego okresu.
Na wystawie w Muzeum Narodowym obejrzeć będzie można wybór 300 z nich. Otwarcie wystawy nastąpi 28 sierpnia - ekspozycję będzie można oglądać przez trzy tygodnie.
Pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. obchodów 25-lecia "S" Ryszard Schnepf poinformował, że jak dotąd swój udział w nich potwierdziło 25 oficjalnych delegacji. Ilość gości, którzy potwierdzili swą obecność, już teraz jest większa, niż przypuszczaliśmy, więc jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani - powiedział. Jak dodał, na czele większości delegacji stoją prezydenci i premierzy, przyjedzie także reprezentacja Kongresu USA, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.