Solidarnie dla powodzian
Sytuacja powodziowa w południowo-zachodniej Polsce budzi strach, ale i rodzi solidarność. Potrzebna jest teraz każda pomoc. Z jakich rozwiązań można skorzystać?
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Pomoc Unii Europejskiej
W sytuacji kryzysowej można skorzystać z Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Państwa Unii Europejskiej oraz kilka innych udostępniają swoje zasoby na potrzeby wspólnej reakcji na katastrofę naturalną. Unia dysponuje także własnym sprzętem, zespołami ratowniczymi i zapasami. Polska korzystała z pomocy Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności w 2010 roku (wysoka fala wezbraniowa na Wiśle). Polski rząd zadeklarował, że w obecnej sytuacji także wystąpi do UE o pomoc.
Kiedy mija zagrożenie związane z powodzią, pojawiają się nowe wyzwania. Żywioł wody powoduje duże straty i zniszczenia, a ich odbudowa będzie kosztowna. UE pomaga krajom poszkodowanym przez klęski żywiołowe za pomocą Funduszu Solidarności. Polska będzie mogła złożyć wniosek o takie fundusze w ciągu 12 tygodni po powodzi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odbudować czy przenieść dom? "Taka dyskusja jest potrzebna"
Zapobieganie powodziom i ich skutkom
W ostatnich 20 latach zrealizowaliśmy wiele inwestycji, które mają pomagać w razie wystąpienia zagrożenia. To m.in. budowa zbiorników retencyjnych, przegląd zagrożeń czy wyposażenie w sprzęt jednostek ratowniczych. Zostały one sfinansowane głównie z dwóch edycji Programów Infrastruktura i Środowisko i programów regionalnych. Oto kilka z nich:
- Ochrona przeciwpowodziowa w Dorzeczu Odry i Wisły – pakiet projektów Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
- Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny – projekt Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
- Przeglądy i aktualizacje map zagrożenia powodziowego – projekty Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
W aktualnym programie FENIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) na zapobieganie klęskom żywiołowym przeznaczono ok. 6 miliardów zł. Środkami dysponuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Aktualne działania
W obecnej sytuacji w południowo-zachodniej Polsce najważniejsze jest szybkie działanie i pomoc mieszkańcom. Instytucje publiczne, prywatne i organizacje pozarządowe organizują takie wsparcie.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziało już, że 1,5 miliarda złotych z funduszy unijnych zostanie przekierowane na naprawę domów i odbudowę infrastruktury energetycznej oraz sieci wodno-kanalizacyjnych. Pakiet pomocy zaproponowały też m.in. Ministerstwo Finansów czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nad kolejnymi pracuje resort rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego.
Potrzebne są i pieniądze, i pomoc rzeczowa. Pozostańmy solidarni z powodzianami.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego