Trwa ładowanie...

Solidarna Polska chce komisji obywatelskiej ws. katastrofy Tu-154M

Solidarna Polska proponuje powołanie komisji obywatelskiej ds. wyjaśnienia katastrofy samolotu Tu-154M. Zasiadaliby w niej eksperci, a nie politycy. Komisja miałaby uprawnienia komisji śledczej.

Share
Solidarna Polska chce komisji obywatelskiej ws. katastrofy Tu-154M
Źródło: AFP, Fot: Natalia Kolesnikova
d2906zb

- Solidarna Polska zgłasza projekt uchwały, w której postuluje, żeby sejm opowiedział się za powołaniem obywatelskiej komisji, mającej status komisji śledczej - powiedział konferencji prasowej w sejmie poseł SP Ludwik Dorn.

Według niego uchwała mówiłaby o konieczności przyjęcia ustawy o komisji obywatelskiej. Solidarna Polska nie chce odwoływać się do istniejącej ustawy o komisji śledczej, bo - jak dodał Dorn - przewiduje ona, że w jej skład wchodzą posłowie na zasadzie parytetów.

d2906zb

Jak podkreślił Dorn, w komisji obywatelskiej zasiadaliby nie parlamentarzyści, ale eksperci. Komisja mogłaby m.in. powoływać biegłych z zagranicy, nawiązywać współpracę z organizacjami międzynarodowymi.

W pracach komisji obywatelskiej mogliby brać udział - jako obserwatorzy z możliwością zgłaszania wniosków dowodowych - przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy, ich pełnomocnicy oraz przedstawiciele sejmowych klubów.

Dorn uważa, że trzeba zmienić stan rzeczy, w którym nie wiadomo "nic na pewno" jeśli chodzi o wydarzenia tuż przed katastrofą i jej bezpośrednie przyczyny. Według niego do tej pory nie przeprowadzono m.in. ekspertyz chemicznych i fizycznych.

d2906zb

Podziel się opinią

Share
d2906zb
d2906zb
Więcej tematów