Trwa ładowanie...

Sojusznik USA zagrożony. Harris jest tam z wizytą

Ghana stanęła w obliczu poważnej destabilizacji. Na sile przybrały spory etniczne. Walkę o władzę nad miastem Bawku toczą dwie grupy etniczne - Mamprusi i Kusasi. Lokalny konflikt zamienia się w szybko w plemienną wojnę z użyciem karabinów maszynowych. Władze Ghany, a także sojusznik kraju, USA, obawiają się, że z okazji skorzystają bojownicy Al-Kaidy.

Na międzynarodowym lotnisku Kotoka 26 marca 2023 r. w Akrze, Ghana. Wiceprezydent Kamala Harris po raz pierwszy odwiedza kontynent afrykański w charakterze oficjalnymNa międzynarodowym lotnisku Kotoka 26 marca 2023 r. w Akrze, Ghana. Wiceprezydent Kamala Harris po raz pierwszy odwiedza kontynent afrykański w charakterze oficjalnymŹródło: Getty Images, fot: Ernest Ankomah
d3wodmt
d3wodmt

Wiceprezydent USA Kamala Harris od niedzieli przebywa w Ghanie. Jej wizyta w Afryce, która potrwa tydzień, ma na celu pogłębienie relacji Stanów Zjednoczonych z państwami Czarnego Lądu.

W Ghanie amerykańska dyplomatka zadeklarowała, że ​​chce promować wzrost gospodarczy i bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Chwaliła afrykańską innowacyjność i kreatywność.

Ghana jest wprawdzie jedną z najbardziej stabilnych demokracji na kontynencie, ale Harris przybywa w czasie poważnych wyzwań dla narodu Afryki Zachodniej. Ghana, którą zamieszkują 34 miliony ludzi, przeżywa problemy związane z niestabilnością w regionie.

d3wodmt

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Strzelanina w szkole w Nashville. Kamery nagrały napastniczkę

Władze kraju obawiają się wybuchów przemocy. Państwo boryka się z przemytem broni, handlem ludźmi, narastającymi aktami terroryzmu. Liczba incydentów rośnie w ogromnym tempie, a władze najbardziej obawiają się ingerencją Al-Kaidy.

- Zagrożenie terroryzmem, krążące po Ghanie, już jest realne - powiedział minister obrony Ghany Dominic Nitiwul podczas debaty parlamentarnej, odnosząc się do jednego z najpoważniejszych obecnie w kraju konfliktów, nieporozumieniami etnicznymi pomiędzy ludami Mamprusi i Kusasi. Napięta sytuacja panuje w miejscowości Bawku.

d3wodmt

To zaledwie kilka kilometrów od Burkina Faso, gdzie bojownicy islamu już są. Strategia Al-Kaidy polega na podżeganiu konfliktów i wykorzystywaniu walk do swoich celów. Władze obawiają się, że tak może stać się w przypadku problemów plemiennych w 40-tysięcznym Bawku.

Sojusznik USA zagrożony. Harris jest tam z wizytą

Pilne działanie jest konieczne. Bojownicy islamscy, w większości zwolennicy Al-Kaidy, przeprowadzili w ubiegłym roku 1470 ataków w Burkina Faso na północy Ghany. Według danych Armed Conflict Location & Event Data Project, amerykańskiej organizacji non-profit zajmującej się monitorowaniem przemocy, w wyniku niepokojów zginęło 3600 osób.

Bojownicy kierują się na południe i atakują nadmorskich sąsiadów Ghany - Togo, Benin i Wybrzeże Kości Słoniowej. Ekspansja na Ghanę mogłaby zapewnić Al-Kaidzie dostęp do dochodów z handlu przez porty atlantyckie.

Lokalny spór w Bawku przyniósł już śmierć około 50 osób. W mieście dochodzi do strzelanin. Mamprusi i Kusasi wzajemnie oskarżają się o prowokacje, ataki z bronią i podkładanie ładunków wybuchowych.

d3wodmt

Spory o zwierzchnictwo, podobne jak te w Ghanie, mają czasami początek w czasach odzyskiwania niepodległości przez afrykańskie kraje. Wizyta wiceprezydent Harris uwzględnia skomplikowane dzieje afrykańskiego kontynentu. We wtorek amerykańska dyplomatka odwiedzi Cape Coast Castle, gdzie zniewoleni Afrykanie byli kiedyś ładowani na statki płynące do obu Ameryk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3wodmt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wodmt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj