Potężna zmiana w pogodzie. IMGW wydało ostrzeżenia
Zimowa aura wkracza do kraju na dobre. Już w nocy padający śnieg utrudnił kierowcom poruszanie się m.in. na Śląsku. W ciągu dnia intensywne opady pojawią się głównie w południowej części kraju. IMGW-PIB wydało ostrzeżenia, a synoptycy ostrzegają przed marznącą mgłą.
W nocy doszło do dużej zmiany w pogodzie. Na południową Polskę przemieścił się system frontów atmosferycznych związanych z niżem, czego efektem są silne opady śniegu. Na drogach województwa śląskiego warunki jazdy nocą i nad ranem były wyjątkowo trudne. Meteorolodzy ostrzegają, że w całym regionie w ciągu dnia może spaść nawet ok. 10-15 cm śniegu.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Opady, które pojawiły się na południowym zachodzie, będą przesuwać się w stronę Podkarpacia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Termometry w strefie opadów pokażą około 0 do 1 stopnia Celsjusza, śnieg będzie mokry i ciężki. Im dalej na północ kraju, tym temperatura będzie niższa: na północy i północnym wschodzie -2 albo -3 stopnie, tam też pojawi się więcej przejaśnień.
Wiatr będzie umiarkowany i porywisty prawie w całym kraju. Powieje z północnego wschodu i ze wschodu.
Ostrzeżenia przed opadami śniegu. Pojawi się też marznąca mgła
IMGW-PiB wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu i marznącym deszczem dla kilkudziesięciu powiatów na południu kraju. Niektóre z nich będą aktualne do połowy nocy.
W Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ostrzeżenie dotyczy kilku miejsc na Połoninie Wetlińskiej, Wielkiej Rawce, w rejonie Tarnicy oraz Krzemienia - przekazał w rozmowie z PAP dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.
W nocy z wtorku na środę intensywne opady śniegu utrzymają się na wschodzie Polski. Na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie lokalnie może spaść do 5-7 cm śniegu.
Najzimniej będzie na północy, tam termometry pokażą do -12 stopni Celsjusza. Lokalnie mogą wystąpić również marznące, gęste mgły - przestrzega synoptyk IMGW-PIB.
Źródło: PAP, IMGW, fanipogody.pl