Trwa ładowanie...

Smog Warszawa – 9 grudnia: dobra jakość powietrza

9 grudnia stężenie smogu w powietrzu nad Warszawą będzie wyższe niż wczoraj, ale w większej części miasta jakość powietrza jest dobra. Najlepsze powietrze unosi się nad okolicami centrum i południowymi dzielnicami stolicy Polski. Gorsza sytuacja panuje w miastach aglomeracji warszawskiej – szczególnie w tych północnych oraz w Piasecznie.

Share
Smog Warszawa – 9 grudnia: dobra jakość powietrza
Źródło: Shutterstock.com
dw9f4tv

Smog Warszawa – dobre powietrze w stolicy, najgorzej na Pradze

W prawie całej Warszawie można odnotować nieduże stężenie zanieczyszczeń. Maszyny pomiarowe wskazują poziom pyłu PM10 około 30 procent, a PM2.5 około 50 procent dopuszczalnej normy. Zdarzą się wyjątki na Ochocie i Bielanach, gdzie poziom PM10 przekracza 50 procent, a PM2.5 70 procent dopuszczalnej normy.

Najgorsza sytuacja smogowa w Warszawie jest we wschodniej części miasta. Wskaźniki na Pradze wskazują, że poziom pyłu PM10 w powietrzu wynosi ponad 60 procent dopuszczalnej normy, a PM2.5 ponad 80 procent.

dw9f4tv

Dzisiejsza deszczowa pogoda może sprawić, że zmniejszy się poziom zanieczyszczeń.

Smog Warszawa - północna część aglomeracji warszawskiej z umiarkowanym powietrzem

Z miast aglomeracji warszawskiej w najlepszej sytuacji znajduje się Pruszków - tam poziom stężenia PM10 jest w okolicach 35 procent, a PM2.5 osiąga maksymalnie 55 procent dopuszczalnej normy.

Dużo gorsze powietrze jest nad Łomiankami, Markami, Wołominem i Legionowem. Pomiary pokazują, że PM10 mieści się w granicach 70-100 procent dopuszczalnej normy, ale PM2.5 już normę przekracza - dochodzi do 120 procent.

Najgorsza sytuacja jest w Piasecznie, gdzie poziom PM10 przekracza 100 procent, a PM2.5 130 procent dopuszczalnej normy. Zaleca się nie wychodzić na zewnątrz.

Smog – czym jest?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

dw9f4tv

Podziel się opinią

Share
dw9f4tv
dw9f4tv
Więcej tematów