Smog Warszawa - 10 grudnia: dobra jakość powietrza na południu, gorsza na północy

Smog Warszawa - 10 grudnia: dobra jakość powietrza na południu, gorsza na północy

Smog Warszawa - 10 grudnia: dobra jakość powietrza na południu, gorsza na północy
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | Tpsdave
10.12.2018 13:19

10 grudnia stężenie smogu w powietrzu nad Warszawą będzie na dobrym poziomie w południowych dzielnicach stolicy Polski. Nieco gorsza sytuacja będzie na północy, ale najgorsze powietrze będzie unosiło się nad dzielnicą Wesoła.

Smog Warszawa – najlepsza sytuacja na południu, najgorzej w Wesołej

Najlepsza sytuacja smogowa jest dzisiaj w południowych dzielnicach Warszawy. Wskaźniki pyłów PM10 i PM2.5 są na poziomie odpowiednio 40 i 60 procent dopuszczalnej normy. Mniejsze stężenie zanieczyszczeń można odnotować na Ursynowie i Wilanowie – PM10 utrzymuje się na poziomie 30 procent, a PM2.5 na poziomie 50 procent dopuszczalnej normy. Podobnie jest na Woli i Ochocie.

Najgorsza sytuacja smogowa w Warszawie jest dzielnicach najbardziej wysuniętych na wschód miasta. Wskaźniki w Wesołej sugerują stan alarmowy – poziom pyłu PM10 osiągnął 300 procent dopuszczalnej normy, a PM2.5 przekracza 450 procent. Jednak im bliżej Wisły, tym lepiej, bowiem na Pradze poziom zanieczyszczeń jest zbliżony do tego na południu miasta.

Zanieczyszczenie w centrum i północnych dzielnicach Warszawy jest jednak większe. Na Śródmieściu i Bielanach wskaźniki pyłów PM10 i PM2.5 przekraczają odpowiednio 50 i 70 procent dopuszczalnej normy.

Smog Warszawa - południowa część aglomeracji w lepszej sytuacji niż północna

Jakość powietrza jest lepsza w południowych miastach aglomeracji warszawskiej, niż w północnych. W Piasecznie i Konstancinie-Jeziornej - tam maszyny pomiarowa pokazują, że stężenie pyłu PM10 jest na poziomie 35 procent, a PM2.5 50 procent dopuszczalnej normy. Podobnie jest na zachód od Warszawy, czyli w Pruszkowie, Piastowie i Brwinowie.

W gorszej sytuacji są mieszkańcy północnej części aglomeracji warszawskiej. W Markach, Legionowie i Łomiankach maszyny pomiarowe wskazują stężenie pyłów PM10 i PM2.5 na poziomie odpowiednio 60 i 90 procent dopuszczalnej normy.

Nie zanosi się na to, że stężenie smogu w ciągu dnia drastycznie się zwiększy. W zdecydowanej części Warszawy i aglomeracji warszawskiej można bez obaw przebywać na zewnątrz.

Smog – czym jest?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także