Trwa ładowanie...

Smog - czym jest i gdzie sprawdzić zanieczyszczenie powietrza?

Wiemy doskonale, że jednym z czynników wpływających na nasze zdrowie jest jakość powietrza, którym oddychamy. Smog występujący w warstwie granicznej atmosfery przyczynia się bezpośrednio do zaostrzenia schorzeń układu oddechowego. Czym więc jest smog? Kiedy i gdzie występuje najczęściej?
Share
W najbliższych dniach smog nie będzie intensywny
W najbliższych dniach smog nie będzie intensywnyŹródło: Airly
d2vvoka

Ogólnie mamy do czynienia z dwom rodzajami smogu. Pierwszym z nich jest smog typu Los Angeles, zwany także fotochemicznym, który charakteryzuje się zwiększoną obecnością tlenków węgla, oraz azotu.

U nas w Polsce smog L.A. występuje latem, przy upalnej, bezwietrznej i wyżowej pogodzie. W większych miastach, oraz aglomeracjach, w jego skład wchodzą spaliny samochodowe, które pod wpływem reakcji ze światłem słonecznym wydzielają niebezpieczny dla człowieka formaldehyd, oraz ozon. Drugim typem smogu jest smog londyński, który bierze się ze spalania paliw kopalnych. Po raz pierwszy opisano go w roku 1952, kiedy nad Londynem pomiędzy 5. a .9 grudnia zawisła żółta, kwaśna i gęsta mgła, która pochłonęła ponad 12 tysięcy istnień. Główną przyczyną zgonów była ostra niewydolność oddechowa.

   Airly
Źródło: Airly

Nad Polską smog typu londyńskiego pojawia się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, podczas dominacji wyżowej i bezwietrznej pogody. Dodatkowym czynnikiem, który uniemożliwia nijako rozejście się pyłów zawieszonych (PM10 oraz PM2.5), oraz innych zanieczyszczeń, jest inwersja temperatury (wyżej jest cieplej, a niżej zimniej). Najdłuższe okresy ze smogiem typu londyńskiego w Polsce notujemy przy dominacji wyżu rosyjskiego, który w porze zimowej (zazwyczaj styczeń/luty) zapewnia nam mroźną i słoneczną pogodę.

d2vvoka

Na szczęście pogoda w najbliższych dniach sprawi, że będzie oddychać się lepiej. Wszystko za sprawą nieco silniejszego wiatru spowodowanego zwiększonym gradientem poziomym ciśnienia, oraz opadami, które raz po raz będą występować nad Polską. Obecnie nad większością regionów Polski jakość powietrza jest zadowalająca. Jakość powietrza możecie sprawdzić pod TYM adresem.

Firma Airly zajmuje się monitorowaniem jakości powietrza. Gęsta sieć ponad dwóch tysięcy czujników pozwala dostarczać informację o jakości powietrza z miejsc, które do tej pory nie były objęte pomiarem. Dzięki temu każdy z nas może sprawdzić jakość powietrza w swojej okolicy. Dane dostępne są także z poziomu aplikacji na system android oraz iOS App Store. Każdy rodak dbający o swoje zdrowie powinien mieć ją w swoim smartfonie.

Zobacz także: Wykorzystujesz tylko 10% mózgu? Jeśli tak, to powinieneś być martwy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vvoka

Podziel się opinią

Share
d2vvoka
d2vvoka
Więcej tematów