Trwa ładowanie...
mon

Śmigłowce transportowe nowym marzeniem MON

W poniedziałek 20 lutego Ministerstwo Obrony Narodowej ma ogłosić przetarg na zakup 16 śmigłowców dla wojsk specjalnych. Tym razem maja to być transportowe maszyny - poinformował w Radiu ZET wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Share
Śmigłowce transportowe nowym marzeniem MON
Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
d9nvaxx

- Będą następne postępowania na śmigłowce stricte transportowe, to będzie oddzielne postępowanie - powiedział Kownacki.

Wiceszef MON sprecyzował, że w przetargu, którego ogłoszenie zaplanowane jest na najbliższy poniedziałek, chodzi o 16 śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych.

d9nvaxx

Bartosz Kownacki przypomniał także, że ostatni przetarg na zakup śmigłowców Caracal nie doszedł do skutku.

- Gdyby tamten przetarg był dobrze ułożony i gdyby tamten przetarg był konkurencyjny, gdybyśmy negocjowali nie tylko z firmą Airbus, ale również z innymi dostawcami, to być może to postępowanie nie zakończyłoby się tak, jak się zakończyło. Każdy kto prowadził jakiś interes w życiu wie, że jak ma jednego dostawcę to negocjacje z nim będą bardzo, bardzo trudne i takimi się okazały - powiedział Kownacki. Główny problemem tamtej transakcji było rozważanie zakupu śmigłowców drogich i tanich jednocześnie.

Następnie wiceminister poinformował, że obecnie resort przyjął inną filozofię przy ogłaszaniu tego typu przetargów. Polegać ma ona na tym, że na każdy typ śmigłowca zostanie ogłoszony oddzielny przetarg.

Obecnie w Europie działają trzy firmy dysponujące śmigłowcami, którymi zainteresowana jest polska armia. Są to należące do włoskiego koncernu Leonardo PZL Świdnik, do amerykańskiego Lockheed Martin PZL Mielec oraz Airbus Helicopters.

d9nvaxx

Podziel się opinią

Share
d9nvaxx
d9nvaxx
Więcej tematów