Trwa ładowanie...

Śmierć Igora Stachowiaka. Będzie kasacja. "Zła i pobieżna ocena"

To nie koniec sprawy Igora Stachowiaka. Sąd uznał, że policjanci, którzy razili go paralizatorem, zasłużyli na 2 i 2,5 roku kary więzienia. Rzecznik praw obywatelskich uważa jednak, że "źle ustalono przyczyny tragedii". I składa kasację.
Share
Igor Stachowiak zmarł w maju 2016 r. Na komendzie rażono go paralizatorem
Igor Stachowiak zmarł w maju 2016 r. Na komendzie rażono go paralizatoremŹródło: East News
dh0wa41

Rzecznik praw obywatelskich wnosi o ponowne rozpoznanie sprawy śmierci Igora Stachowiaka. Sąd okręgowy w lutym 2020 r. utrzymał kary bezwzględnego więzienia 2 i 2,5 roku dla czterech oskarżonych policjantów.

"Oceniając odpowiedzialność policjantów za tę śmierć, sądy zrobiły to źle i pobieżnie. Zminimalizowały winę funkcjonariuszy, uznając, że paralizator nie był bezpośrednią przyczyną zgonu" - ocenił rzecznik praw obywatelskich.

W kasacji RPO twierdzi, że sąd "źle ustalił przyczyny tragedii". "Oparł się na jednej ekspertyzie, która mówiła o 'niewydolności krążeniowo-oddechowej w przebiegu arytmii', nie zadając sobie pytania, czy to dobre wyjaśnienie w przypadku człowieka rażonego prądem. Sąd nie wziął przy tym pod uwagę innych opinii naukowców, a także zeznań świadków, które wykluczały, by Igor Stachowiak był w czasie zatrzymania w stanie wyjątkowego pobudzenia" - podkreślono w komunikacie biura RPO.

dh0wa41

Kamil Bortniczuk obwinia Netflixa. Krzysztof Śmiszek komentuje

Śmierć Igora Stachowiaka. "Władze mają obowiązek wyjaśnienia okoliczności"

Sądowi zarzucono również "rażąco wybiórcze i powierzchowne" odniesienie się do opinii jednego z ekspertów oceniających sprawę Stachowiaka.

dh0wa41

"Śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach nakłada na władze obowiązek wyjaśnienia okoliczności śmierci i ustalenia odpowiedzialności za nią. Wynika to z ugruntowanego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu" - stwierdził RPO.

Igor Stachowiak w maju 2016 r. został zatrzymany w centrum Wrocławia i skuty. Zmarł na komisariacie. Wcześniej rażono go paralizatorem. Urządzenie miało zamontowaną kamerę. Nagrania zostały ujawnione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh0wa41

Podziel się opinią

Share
dh0wa41
dh0wa41
Więcej tematów