Trwa ładowanie...
d15l5z7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy: w więzieniach i aresztach 19 rosyjskich żołnierzy

W ukraińskich aresztach i więzieniach znajduje się 19 obywateli Rosji, czynnych wojskowych różnych formacji swojego kraju, którzy zostali ujęci w związku z działalnością terrorystyczną w szeregach prorosyjskich separatystów w Donbasie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy: w więzieniach i aresztach 19 rosyjskich żołnierzy
(Wikimedia Commons, Fot: Posterrr)
d15l5z7

Nie są to jeńcy wojenni, lecz terroryści - oświadczył szef głównego zarządu śledczego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Wowk w opublikowanym w środę wywiadzie dla portalu Liga.net.

- Pod strażą znajduje się ośmiu ludzi; śledztwo przeciwko nim prowadzi SBU. Jest pięć osób, których sprawy przekazano już do sądu, czyli razem 13. Sześć kolejnych osób usłyszało wyroki od siedmiu do 13 lat - powiedział.

Ogółem - mówi Wowk - ukraińskie władze wysunęły podejrzenia o działalność terrorystyczną wobec 54 obywateli Federacji Rosyjskiej. Część z nich będzie sądzona zaocznie.

d15l5z7

Funkcjonariusz podkreślił, że przynależność zatrzymywanych na Ukrainie obywateli rosyjskich do sił zbrojnych FR nie jest łatwa do ustalenia, gdyż przyjeżdżają tu bez paszportów, książeczek wojskowych i nie mają żadnych innych znaków rozpoznawczych.

- W większości przypadków prowadzona jest długotrwała i mozolna praca zbierania dowodów i ustalania ich przynależności do struktur siłowych Federacji Rosyjskiej. I uwierzcie mi, że tych dowodów jest na niejeden tom - oświadczył.

Wowk zwrócił uwagę, że pojmani przez ukraińskie siły rządowe rosyjscy wojskowi nie mogą liczyć, że będą traktowani jak jeńcy wojenni. - Jeńców na terytorium Ukrainy nie ma. Nie jest to właściwe określenie. Wszyscy, którzy idą od strony separatystów przeciwko siłom ATO, są terrorystami - powiedział.

Jeńcami wojennymi nie są więc dwaj żołnierze z jednostek specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, zatrzymani na wschodniej Ukrainie w połowie maja. Wowk twierdzi, że kapitan Jewgienij Jerofiejew i sierżant Aleksander Aleksandrow nie rozumieją, dlaczego uważa się ich za przestępców.

- Ale przepraszam panowie, nie wiedzieliście, że oficjalnie żadnej wojny u nas nie ma? Zostaliście podstawieni i oszukani przez swoich własnych dowódców, co ma z tym wspólnego Ukraina? - pytał retorycznie Wowk w rozmowie z Liga.net.

d15l5z7

Podziel się opinią

Share

d15l5z7

d15l5z7
Więcej tematów