PolskaSłupsk: Jarosław Gowin zapowiada wsparcie dla Akademii Pomorskiej

Słupsk: Jarosław Gowin zapowiada wsparcie dla Akademii Pomorskiej

• Jarosław Gowin zapowiedział wsparcie dla Akademii Pomorskiej
• Uczelnia jeszcze w tym roku otrzyma milion złotych
• W tym roku Akademia Pomorska połączyła się z niepubliczną Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania

Słupsk: Jarosław Gowin zapowiada wsparcie dla Akademii Pomorskiej
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Sławomi Kamiński

28.11.2016 | aktual.: 28.11.2016 16:33

Jarosław Gowin w Słupsku mówił o potrzebie zrównoważonego rozwoju akademickiej Polski. - Moja obecność tutaj jest wyrazem nastawienia nie tylko mojego, ale też całego rządu, aby rozwój Polski, w tym rozwój akademicki Polski, wspierać nie tylko na tych ośrodkach najsilniejszych, na wielkich metropoliach i wielkich uniwersytetach. Chcemy, aby ten rozwój miał charakter zrównoważony - mówił Gowin w Słupsku.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedział specjalne kilkuletnie wsparcie dla słupskiej Akademii Pomorskiej. Jeszcze w tym roku uczelnia dostanie milion złotych. Jarosław Gowin chciałby, żeby uczelnia w następnych latach też takie specjalne dofinansowanie dostawała.

Działania osłonowe dla Słupska

Miasto jest objęte rządowym programem wsparcia, ponieważ w Redzikowie koło Słupska ma powstać tarcza antyrakietowa. I według Jarosława Gowina działania osłonowe wobec miasta powinny też objąć wymiar akademicki. Działania osłonowe są konieczne, ponieważ w promieniu 35 km od amerykańskiej bazy zostaną wprowadzone ograniczenia inwestycyjne.

Dodatkowy milion złotych dla Akademii Pomorskiej ma zostać przeznaczony na rozwój kadry naukowej po połączeniu tej państwowej szkoły z prywatną Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania w Słupsku.

Połączenie dwóch uczelni

- To jest pierwsza tego typu konsolidacja uczelni publicznej z niepubliczną. Chciałbym, żeby ten wzór ze Słupska promieniował na inne ośrodki akademickie w Polsce - powiedział wicepremier. Jarosław Gowin podkreślił, że jest pełen uznania dla działań dostosowujących uczelnie do potrzeb rynku.

Proces łączenia szkół trwał trzy lata. Ale zgodnie z prawem nie można łączyć uczelni publicznej z niepubliczną, więc jedną z nich trzeba było formalnie zlikwidować. Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania nie mogła prowadzić dalszej samodzielnej działalności ze względu na zmniejszającą się liczbę studentów i ujemny wynik finansowy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)