Trwa ładowanie...

Słowo "Żyd" dyskryminuje? Innego zdania jest Centralna Rada Żydów

"Może być postrzegane jako dyskryminacja" - tak o słowie "Żyd" piszą wydawcy najważniejszego niemieckiego słownika "Duden". Dopisano, że lepszym terminem jest "żydowski współobywatel".

Słowo "Żyd" dyskryminuje? Innego zdania jest Centralna Rada Żydów Słowo "Żyd" dyskryminuje? Innego zdania jest Centralna Rada Żydów Fot: Pixabay
d1bqg04
d1bqg04

Sprawa poruszyła Niemcy, choć jak zauważa "Spiegiel" - najbardziej tych, których dopisek miał chronić. Mowa o "szczególnej wskazówce" do słowa "Jude" w niemieckim słowniku "Duden".

Pod tym hasłem słownik dodaje: "Niekiedy określenie [Żyd - dopisek red.] jest postrzegane jako dyskryminujące ze względu na pamięć o narodowosocjalistycznym użyciu języka. W takich przypadkach zazwyczaj wybiera się sformułowania, takie jak: naród żydowski, żydowscy współobywatele czy ludzie wyznania żydowskiego".

Krytyka ze strony Centralnej Rady Żydów

Dopisek ten nie spodobał się Centralnej Radzie Żydów w Niemczech. - Dla mnie słowo Żyd nie jest ani obelgą, ani dyskryminacją - mówił cytowany przez "Spiegla" Josef Schuster, przewodniczący rady.

d1bqg04

Schuster podkreśla, że słowo "Żyd" lub "Żydówka" to określenie tak samo wartościowe, jak "katolik" lub "protestant". - To jest lepsze niż formułki z rzekomo wielkodusznej tolerancji wobec ludzi, od których ostatecznie chce się zdystansować - przekonywał.

- Nawet jeśli [słowo Żyd] jest używane w sposób pejoratywny na szkolnych podwórkach lub jest używane przez niektórych z wahaniem, a redaktorzy Dudena z pewnością mają dobre intencje, wskazując na ten kontekst, należy unikać wszystkiego, co utrwala to określenie jako dyskryminujące - dodał Schuster w rozmowie z agencją informacyjną dpa.

Szefowa redakcji Duden, Kathrin Kunkel-Razum, powiedziała, że redakcja poważnie traktuje krytykę i dyskusję, że samo odniesienie do dyskryminacji może być postrzegane jako dyskryminujące. - Mogę to zrozumieć, ale w żadnym wypadku nie jest to naszą intencją - powiedziała.

d1bqg04

Redakcja ma teraz przeanalizować ramkę informacyjną i dokonać jej przeglądu, aby odzwierciedlić złożoność debaty.

Niemcy przyjadą do Polski po paliwo. "Różnica w cenie jest bardzo widoczna"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bqg04
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bqg04
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj