Trwa ładowanie...
Austria

Słowo roku w Austrii to "Bundespraesidentenstichwahlwiederholungsverschiebung"

Wybrano słowo roku w Austrii. "Bundespraesidentenstichwahlwiederholungsverschiebung" określa problemy z wyborem prezydenta tego kraju.

Share
Słowo roku w Austrii to "Bundespraesidentenstichwahlwiederholungsverschiebung"
Źródło: AFP, Fot: FRED TANNEAU
d1ecv7i

Język niemiecki jest znany z łączenia niemal dowolnie wielu rzeczowników w nowe słowa. Termin Bundespraesidentenstichwahlwiederholungsverschiebung oznacza przełożenie powtórki drugiej tury wyborów prezydenta federalnego w Austrii.

Plebiscyt na słowo roku organizuje Uniwersytet Grazu we współpracy a agencją prasową APA. W tym roku zwycięskie słowo roku zdobyło ponad jedną trzecią głosów Austriaków, a w konkursie wzięło udział ponad 10 tys. osób.

d1ecv7i

Jury konkursu podkreśliło, że Bundespraesidentenstichwahlwiederholungsverschiebung "zarówno pod względem treści, jak i z uwagi na długość jest symbolem i ironicznym komentarzem do tegorocznych wydarzeń politycznych".

W 2016 roku Austriacy od wiosny wybierali prezydenta, a oficjalny rezultat wyborów poznają dopiero 22 grudnia, ale już wiadomo, że prezydentem zostanie Alexander Van der Bellen. Za pierwszym razem stwierdzono, że doszło do nieprawidłowości w drugiej turze wyborów i Trybunał Konstytucyjny nakazał powtórzenie drugiej tury w październiku.

Jednak przed powtórką odkryto, że koperty do głosowania korespondencyjnego się rozklejają i zarządzono przełożenie powtórki na grudzień.

Wybrano też "antysłowo roku. Został nim Oexit, który utworzony na wzór Brexitu zastąpił w mediach pojęcie ewentualnego "wystąpienia Austrii z Unii Europejskiej". Austria to po niemiecku Oesterreich.

d1ecv7i

Podziel się opinią

Share
d1ecv7i
d1ecv7i
Więcej tematów