Trwa ładowanie...
d1u4r93
20-01-2007 18:30

Słowackie MSZ: tarcza w Polsce, radary w Czechach

Słowackie MSZ poinformowało, że USA zdecydowały, iż tzw. tarczę antyrakietową umieszczą w Polsce, a wspomagający go system radarowy w Czechach.

d1u4r93
d1u4r93

Informacji tej nie udało się potwierdzić w polskim MSZ. Jego rzecznik Andrzej Sadoś powiedział, iż nie jest tajemnicą, że konsultacje w sprawie tarczy antyrakietowej z partnerem amerykańskim trwają już od kilku miesięcy. Jednocześnie podkreślił, że decyzji polskiego rządu w tej sprawie jeszcze nie ma.

Sprawy nie chcieli komentować także rzecznicy: rządu - Jan Dziedziczak i MON - Piotr Paszkowski.

Stany Zjednoczone poinformowały w piątek 19 stycznia Czechy i Polskę, iż podjęły definitywną decyzję o wybudowaniu części systemu antyrakietowego w tych państwach - głosi komunikat prasowy słowackiego MSZ.

Informację tę potwierdziły władze czeskie. Premier Czech Mirek Topolanek oświadczył, że Stany Zjednoczone poinformowały czeski rząd, iż chciałyby rozmieścić w Republice Czeskiej część swojej tarczy antyrakietowej.

d1u4r93

Według niego, Amerykanie zwrócili się w piątek wieczorem do czeskiego rządu o zgodę na budowę elementu swojej tarczy antyrakietowej - bazy radarowej. W najbliższą środę na ten temat będzie dyskutować czeska Rada Bezpieczeństwa Państwa - powiedział Topolanek. Podkreślił, że podjęcie decyzji w tej sprawie może zająć Czechom kilka miesięcy. Sam radar mógłby - według szacunków czeskiego premiera - zacząć działać w roku 2011.

Propozycję USA oprócz premiera otrzymali - wg agencji CTK - także prezydent Czech Vaclav Klaus, szefowie obu izb parlamentu, a nawet lider opozycyjnej socjaldemokracji, były premier Jirzi Paroubek.

Paroubek po rozmowie z amerykańskim ambasadorem w Pradze Richardem Graberem poinformował czeską agencję CTK, iż w Czechach będą tylko radary, a jednostka z rakietami w Polsce.

Czeskie media podkreślają, iż Polska nie poinformowała o otrzymaniu propozycji z USA.

d1u4r93

Agencja CTK podała, że premier Topolanek zapowiedział, iż będzie sprawie tarczy antyrakietowej prowadzić konsultacje ze swoim polskim kolegą Jarosławem Kaczyńskim.

Szef sztabu generalnego czeskiej armii generał Pavel Stefek, jako jedną z możliwych lokalizacji bazy radarowej wymienił leżący na Morawach Ołomuniec.

Powstanie tarczy antyrakietowej w Czechach i w Polsce zwiększy bezpieczeństwo w Europie - powiedział słowackiej agencji TASR rzecznik słowackiego MSZ Jan Szkoda. Decyzja ta jest efektem długotrwałych rozmów polityków i ekspertów, o których Słowacja jako członek NATO była wstępnie informowana - dodał Szkoda.

Tarcza anyrakietowa ma chronić USA i Europę przed ewentualnym atakiem rakietowym z Azji Środkowej i Wschodniej. Główne komponenty systemu budowane są już w Stanach Zjednoczonych - w Kalifornii i na Alasce.

Dariusz Wieczorek

d1u4r93
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u4r93
Więcej tematów