Słowacki Kościół broni abpa Sokola, oskarżanego o współpracę z policją polityczną
Kościół katolicki Słowacji
wystąpił w piątek w obronie arcybiskupa Jana Sokola, ordynariusza
archidiecezji Bratysława-Trnava, oskarżonego o współpracę z
reżimem komunistycznym.
Według Instytutu Pamięci Narodu, 73-letni obecnie arcybiskup był współpracownikiem czechosłowackiej służby bezpieczeństwa od 1972 do 1989 roku.
Sam abp Sokol zakwestionował wiarygodność dokumentu stwierdzającego jego współpracę. W archiwum Instytutu znajduje się jedynie notatka o zarejestrowaniu duchownego jako agenta, ale brak jego teczki.
Oskarżenie pod adresem abpa Sokola odrzucił słowacki kardynał Jan Chryzostom Korec, który przez wiele lat działał jako kapłan w strukturach podziemnego Kościoła.
Historyk słowacki Jozef Halko, zwracając uwagę na specyfikę sytuacji Kościoła w Czechosłowacji, prześladowanego w czasach komunizmu ze szczególną bezwzględnością, jako fakt potwierdzający niewinność Sokola przytacza zawartą w jego aktach opinię służb bezpieczeństwa, StB, na jego temat.
Według StB - pisze Halko - był reakcyjnym księdzem i słowackim nacjonalistą, któremu władze utrudniały działalność wszelkimi sposobami.
Sam abp Sokol oświadczył po ogłoszeniu w internecie oskarżenia pod jego adresem: "Pragnę ponownie i ze spokojnym sumieniem oświadczyć, że nigdy, w żaden sposób nie kolaborowałem z służbą bezpieczeństwa".