Słońce jest coraz mniej aktywne. To nie wróży dobrze. Skutki mogą być wręcz katastrofalne

Aktywność Słońca jest coraz mniejsza. Naukowcy ostrzegają, że to może mieć katastrofalne skutki. Sytuacja jest bardzo poważna. Na Ziemi mogą pojawić się duże mrozy, trzęsienia ziemi, a nawet głód.

Słońce jest coraz mniej aktywne. To nie wróży dobrze. Skutki mogą być wręcz katastrofalne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

16.05.2020 19:53

Słońce weszło w okres "minimum słonecznego"

Według naukowców, Słońce mogło wejść w okres "minimum słonecznego". Jak podkreślają badacze, od stu dni nie zaobserwowali na powierzchni Słońca żadnych ciemniejszych plam słonecznych, które pojawiają się zwykle, przy większej aktywności Słońca. Są to miejsca, gdzie temperatura jest niższa. Natomiast skoro teraz ich nie ma na powierzchni Słońca, to oznacza, że aktywność gwiazdy spadła.

Słońce w okresie "minimum słonecznego". Co to oznacza dla nas?

Co dla nas, jako mieszkańców Ziemi, oznacza fakt, że Słońce weszło w jeden z najgłębszych okresów "minimum słonecznego"? Może to nieść za sobą katastrofalne skutki. Przede wszystkim może wywołać zmianę pogody. Mogą pojawić się bardzo niskie temperatury, ale nie tylko. Możliwe są też trzęsienia ziemi i głód. Cytowany przez "The Sun" astronom dr Tony Phillips powiedział, że pole magnetyczne Słońca osłabło, a to umożliwia dodatkowe promieniowanie kosmiczne do Układu Słonecznego.

Słońce coraz mniej aktywne. Powtórka z przełomu XVIII/XIX wieku?

Naukowcy obawiają się, że może powtórzyć się "Minimum Daltona", zanotowane w latach 1790-1830. Wówczas Słońce też wykazywało bardzo małą aktywność, co w konsekwencji doprowadziło do wybuchów wulkanów i bardzo niskich temperatur na Ziemi. Najtragiczniejszym zdarzeniem z tamtego okresu był wybuch wulkanu Tambora w Indonezji (1815 r.), gdy zginęło minimum 71 tys. osób.

Naukowcy przypominają też o tzw. "Roku bez lata" (1816 r.). Przez cały rok występowały wtedy niskie temperatury, padał deszcz i śnieg, nawet w okresach letnich. Wszystko to było konsekwencją spadku aktywności Słońca.

Czy mamy się bać powrotu tamtych zdarzeń z przeszłości? Faktem jest, że już teraz, w maju, pojawiają się przymrozki i opady śniegu. Czy ma to związek z działalnością Słońca?

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)