Śledztwo ws. wypadku honkera w Iraku umorzone
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Krakowie umorzyła śledztwo w sprawie wypadku honkera w sierpniu 2004 roku w Iraku, w którym zginęło dwóch polskich żołnierzy, a pięciu innych odniosło rany - poinformował wojskowy prokurator garnizonowy płk Jan Madeja.
Zarzuty nieumyślnego spowodowania wypadku, w którym zginęły dwie osoby, postawiono w tym śledztwie kierowcy pojazdu, starszemu szeregowemu służby nadterminowej Romanowi K. z 1. Grupy Bojowej Polskiego Kontyngentu Wojskowego wchodzącego w skład Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Iraku.
Prokuratura uznała jednak, że nie można mówić o winie kierowcy w warunkach, w których doszło do wypadku. Dlatego śledztwo zostało umorzone.
Do wypadku doszło 19 sierpnia 2004 roku w Hilli. Zmotoryzowany patrol, w składzie trzech pojazdów tarpan honker, przejeżdżał przez rondo w drodze do miejscowego posterunku policji irackiej. Na zablokowanym przez iracki samochód rondzie honkery zostały ostrzelane z broni maszynowej.
Kiedy pierwszy pojazd przyspieszył, by opuścić rejon zagrożenia, drugi wjechał na nierówność terenu oraz krawężnik i przewrócił się. Trzeci pojazd - którego kierowca miał najbardziej ograniczoną widoczność - by uniknąć zderzenia, wjechał w zasieki i również przewrócił się.
W wypadku zginęli dwaj żołnierze z trzeciego pojazdu: starszy szeregowy nadterminowy Grzegorz Rusinek i szeregowy nadterminowy Sylwester Kutrzyk z 18. batalionu desantowo- szturmowego z Bielska-Białej. Obaj pochodzili z Gliwic. Do Iraku wyjechali 3 sierpnia. Pięciu innych żołnierzy zostało rannych.
Podejrzany o nieumyślne naruszenie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i spowodowanie śmiertelnego wypadku Roman K. był kierowcą trzeciego pojazdu.
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Krakowie prowadziła śledztwo w tej sprawie jako prokuratura właściwa dla miejsca stacjonowania w Polsce jednostki wchodzącej w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Międzynarodowych Siłach Stabilizacyjnych w Republice Iraku.
Na początku marca umorzone zostało również śledztwo w sprawie śmierci w zasadzce trzech polskich żołnierzy w Iraku 12 września 2004 roku. Prokuratura nie stwierdziła, by do śmierci żołnierzy przyczyniło się w jakiś sposób zachowanie, działania lub sposób organizacji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.