Trwa ładowanie...
d1j34yh

Śledztwo w sprawie finansowania ISIS. Podejrzanych trzech dyrektorów światowego koncernu

Francuscy śledczy zarzucili trzem dyrektorom międzynarodowej firmy wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. Zarząd spółki miał zapłacić ISIS i innym bojówkom z Syrii za możliwość dalszej pracy w zakładzie firmy w północnej Syrii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Firma miała zapłacić ISIS za możliwość dalszej działalności w Syrii
Firma miała zapłacić ISIS za możliwość dalszej działalności w Syrii (East News, Fot: Photoshot/REPORTER)
d1j34yh

Jak informuje agencja Reuters, śledczy mają w tej sprawie mocne dowody. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie firmy Lafarge w czerwcu.

Prawnicy dwóch oskarżonych mężczyzn przekazali, że ich klienci zaprzeczają, aby wspierali swoimi działaniami ISIS. Adwokat trzeciego z dyrektorów odmówił komentarza w tej sprawie. Milczy też właściciel firmy Lafarge Holcim.

Zobacz też: "Terroryści nie mają religii". Imamowie nie wobec zamachowców po atakach terrystycznych Londynie i Manchesterze

Oskarżenia o handel z ISIS

Oskarżenia wobec francuskiej firmy pojawiły się już w zeszłym roku. Wtedy to dwie organizacje zajmujące ochroną praw człowieka stwierdziły, że Lafarge utrzymywała w Syrii stosunki handlowe z ISIS. Firma miała uzyskać zgodę na działalność na terenach zajętych przez Państwo Islamskie. W zamian Lafarge miała ułatwiać sprzedaż produkowanej przez ISIS ropy naftowej.

d1j34yh

Gazeta "Le Monde" informowała, że firma płaciła też Państwu Islamskiemu podatki. Tym samym, według mediów, finansowała działalność terrorystów, a także w części odpowiada za zbrodnie wojenne.

Firma komentując w zeszłym roku pierwsze doniesienia na ten temat stwierdziła, że nie utrzymywała stosunków handlowych z organizacjami uznawanymi za terrorystyczne.

Lafarge to światowy lider w dziedzinie produkcji specjalnych odmian cementu, betonu i kruszonego kamienia.

d1j34yh

Podziel się opinią

Share
d1j34yh
d1j34yh