Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

SLD zawiadomiło prokuraturę ws. wyjazdu do Madrytu posłów PiS

Klub poselski SLD wysłał do stołecznej Prokuratury Okręgowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez posłów PiS Adama Hofmana, Mariusza A. Kamińskiego i Adama Rogackiego. Chodzi o służbową delegację tych polityków do Madrytu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
SLD zawiadomiło prokuraturę ws. wyjazdu do Madrytu posłów PiS
(PAP, Fot: Leszek Szymański)

Hofman, Kamiński i Rogacki zostali w piątek zawieszeni w prawach członków PiS. Chodzi o ich służbową podróż do Hiszpanii na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - rozpoczęte 30 października. Media donosiły w ostatnich dniach, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Media informowały ponadto, że posłowie wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki, zgłaszając wyjazd samochodem; w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi.

- Sprawa jest na tyle pilna, a z drugiej strony bulwersująca, że chcemy to w jakiś sposób przeciąć i żądać wyjaśnień. Wysłaliśmy wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 par. 1 i 2, chodzi o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i art. 286 - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami rzecznik SLD poseł Dariusz Joński.

Nawiązał też do informacji Radia Zet, z których wynika, że posłowie mieli kupić bilety lotnicze do Madrytu pod koniec września. - Chyba już nie ma wątpliwości po tych informacjach, że panowie najpierw, dwa tygodnie wcześniej razem z żonami zarezerwowali lot tanich linii lotniczych, a następnie złożyli pismo o m.in. zwrot pieniędzy za przejazd samochodem, a dokładnie trzema samochodami. To od początku wydawało nam się dziwne, bo w kampanii wyborczej liderzy partii nie wyjeżdżają na tydzień, tym bardziej, że z Warszawy do Madrytu (...) w dwie strony jest ponad 5,5 tys. km, więc to może zająć od czterech do pięciu dni. Dlatego chcemy to do końca wyjaśnić - mówił Joński.

Poseł SLD Wincenty Elsner dodał, że w środę klub zwróci się do marszałka Radosława Sikorskiego o przeprowadzenie audytu wszystkich wyjazdów zagranicznych posłów ze szczególnym uwzględnieniem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. - I to nie polegający tylko na tym, żeby sprawdzić faktury czy faktycznie te wyjazdy odbyły się tak, jak miały się odbyć, ale audyt merytoryczny, żebyśmy sprawdzili, jakie poszczególni posłowie mają osiągnięcia w poszczególnych gremiach, komisjach zgromadzenia i jak wyglądała ich praca w ostatnich trzech latach - podkreślił Elsner.

Posłowie poinformowali, że zawiadomienie zostało wysłane pocztą, ponieważ prokuratura w poniedziałek nie pracowała.

Zobacz też: Prezes PiS o zawieszonych posłach

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów