SLD przygotuje wniosek o TS dla Ziobry i Kaczyńskiego
Klub SLD zajmie się wnioskiem o Trybunał Stanu dla prezesa PiS, b. premiera Jarosława Kaczyńskiego i b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - poinformował rzecznik klubu Dariusz Joński. Sprawa ma związek z ustaleniami komisji śledczej ds. Barbary Blidy.
- Ryszard Kalisz przygotowuje taki wniosek - powiedział Joński na konferencji prasowej. Dodał, że podczas czwartkowego posiedzenia klubu posłowie Sojuszu będą rozmawiać na ten temat. Jak dodał, po czwartkowym posiedzeniu posłowie mają zamiar rozpocząć zbiórkę podpisów pod wnioskiem.
Postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS to jedna z rekomendacji, jakie znalazły się w raporcie komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy. Komisją w ubiegłej kadencji kierował Kalisz. Raport został przedstawiony w Sejmie minionej kadencji pod koniec sierpnia.
W raporcie z prac komisji znalazła się też opinia, że b. szef ABW Bogdan Święczkowski i b. wiceszef tej Agencji Grzegorz Ocieczek powinni usłyszeć zarzuty karne. "Program polityczny PiS tworzył warunki do nieposzanowania godności wielu ludzi przez przyjmowanie dogmatu ich winy" - głosi raport.
Raport formułuje hipotezę, że Blida po wkroczeniu ABW do jej domu prawdopodobnie nie chciała popełnić samobójstwa, lecz jedynie zakładała możliwość okaleczenia. Niewykluczona jest także - jak zaznaczono - szamotanina między Blidą a agentką ABW odprowadzającą ją do łazienki, gdy ta ostatnia zobaczyła broń w rękach Blidy i "próbowała ją powstrzymać". Postulowane jest też wyeliminowanie w przyszłości sytuacji, gdy na czele policji i służb specjalnych stają prokuratorzy, i to wskazywani przez jedną osobę - dysponenta politycznego.
Sprawozdania komisji śledczej nie podlegają zasadzie dyskontynuacji, zgodnie z którą Sejm kolejnej kadencji nie zajmuje się sprawami rozpoczętymi i niezakończonymi w poprzedniej. Klub SLD rozpoczął pod koniec sierpnia zbieranie podpisów pod wnioskami o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS. Nie zebrał jednak wymaganej liczby 115 podpisów.
W obecnej kadencji klub Sojuszu liczy 26 posłów; aby zebrać wymaganą większość podpisów, potrzebował będzie wsparcia innych sejmowych klubów.
Partia Palikota też szykuje wniosek
Klub Ruchu Palikota pracuje nad własnym wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobro - poinformował wiceszef Ruchu Artur Dębski. - Jesteśmy absolutnie za tym, żeby postawić obu polityków przed Trybunałem Stanu, zresztą pracujemy nad swoją wersją takiego wniosku - powiedział Dębski.
Według niego, o wniosku o TS dla Kaczyńskiego i Ziobry ma w środę wieczorem rozmawiać klub Ruchu Palikota.
Poseł RP Sławomir Kopyciński (kiedyś SLD) nie wykluczył, że może dojść do porozumienia z klubem Sojuszu w sprawie złożenia wspólnego wniosku. - Być może stanie się tak, że dwa projekty zostaną ze sobą skorelowane - zaznaczył Kopyciński.
Politycy PiS zapowiedzieli tymczasem złożenie wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu szefa MSZ Rosława Sikorskiego, w związku z jego poniedziałkowym wystąpieniem na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Berlinie. Sikorski zaproponował tam m.in. zmniejszenie i jednoczesne wzmocnienie Komisji Europejskiej, ogólnoeuropejską listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE. Minister tłumaczył, że bliższa współpraca w ramach UE ma być odpowiedzią na kryzys.
Jak mówił we wtorek Kaczyński, Sikorski nie miał podstaw konstytucyjnych, ustawowych ani żadnych innych do formułowania tez, które wygłosił. Według szefa PiS, Sikorski powiedział, że Polska "decyduje się na to, żeby być członem federacji, żeby przestać być państwem niepodległym". "To jest złamanie konstytucji" - przekonywał Kaczyński.
Za naruszenie konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą: prezydent, premier oraz ministrowie, prezes NBP, prezes NIK oraz członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.