SLD przedstawił Program Naprawy Reformy Ochrony Zdrowia
Likwidacja 17 kas chorych i powołanie w ich miejsce od czterech do sześciu Regionalnych Funduszy Ochrony Zdrowia - to główne założenie Programu Naprawy Reformy Ochrony Zdrowia, przedstawionego w niedzielę w Katowicach przez SLD.
Ze wszystkich reform rządu Jerzego Buzka ta okazała się najgorzej przygotowana i wdrażana. Jej cele nie zostały zrealizowane. Najbardziej odczuwalne przez społeczeństwo jest pogarszanie dostępności do pomocy doraźnej - mówił przewodniczący SLD Leszek Miller podczas Krajowej Konferencji Programowej SLD nt. naprawy reformy ochrony zdrowia.
Jeżeli uda nam się zwyciężyć w najbliższych wyborach parlamentarnych, zapowiadamy likwidację kas chorych i utworzenie w ich miejsce od czterech do sześciu Regionalnych Funduszy Ochrony Zdrowia. Takie rozwiązanie wielokrotnie zmniejszy liczbę umów, ograniczy biurokrację, obniży koszty systemu - dodał.
Podstawowym partnerem Regionalnych Funduszy Ochrony Zdrowia mają być organy samorządu terytorialnego - powiaty i województwa.
Środki na opłacenie usług medycznych mają trafić do Funduszy Ochrony Zdrowia, a stamtąd - do ZOZ-ów. Druga pula - na utrzymanie "bazy materialnej" ma trafiać do szpitali za pośrednictwem ich organów założycielskich - powiatów, Urzędu Marszałkowskiego lub Ministerstwa Zrowia.
Zdaniem SLD, procedury medyczne powinny kosztować we wszystkich placówkach tyle samo. Wyjątkiem miałyby być placówki o tzw. wyższym stopniu referencyjności - muszą one zarabiać więcej za zadania, które wymagają lepiej wykwalifikowanej kadry czy specjalistycznego sprzętu.
SLD chce, by zmiany w systemie ochrony zdrowia odbywały się ewolucyjnie - w ciągu dwóch lat. Zdaniem SLD, nowy system pozwoliłby zredukować liczbę etatów w administracji ochrony zdrowia o ok. 3,5 tys.
Zmienić ma się też sposób wypisywania recept. Zamiast nazwy firmowej leku, lekarz będzie musiał wypisać nazwę międzynarodową substancji leczniczej, która może znajdować się w kilku lekach o różnych nazwach i cenach. Ma to ograniczyć wpływ koncernów farmaceutycznych na lekarzy.
Premier Jerzy Buzek skrytykował główne założenie Programu Naprawy Reformy Ochrony Zdrowia SLD.
Wprowadzenie takich zmian i ich proponowanie w chwili, kiedy normują się wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem służby zdrowia, na pewno nie służy nam wszystkim, nie służy obywatelom - powiedział Buzek.(as)