WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
film
02-02-2010 (16:01)

SLD protestuje ws. filmu "Towarzysz generał"

Sojusz Lewicy Demokratycznej jest oburzony filmem "Towarzysz generał" wyemitowanym w poniedziałek w TVP1. W liście skierowanym do prezesa TVP Romualda Orła SLD podkreśla, że film jest skrajnie jednostronny, nieobiektywnie skonstruowany, odbiegający znacząco od standardów, jakimi kierować się powinna telewizja publiczna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

W filmie dokumentalnym autorstwa Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna zarzucono Wojciechowi Jaruzelskiemu m.in., że był agentem stalinowskiej informacji wojskowej i brał udział w antysemickiej czystce w latach 1967-68. W filmie pada także stwierdzenie rosyjskiego opozycjonisty Władimira Bukowskiego, że Jaruzelski był "rosyjskim sługusem".

- Wczorajszy film nie był opowieścią o polskiej historii, lecz był przedstawieniem bardzo jednostronnej opcji politycznej, czy też obsesji rysowania historii wbrew temu, jak ona naprawdę wyglądała - argumentował polityk Sojuszu Jerzy Wenderlich. - Uważamy, że w mediach publicznych polska historia nie może być tak zakłamywana. Generał Jaruzelski sam, bez niczyjej pomocy bierze odpowiedzialność za wiele niedobrych momentów naszej historii, choć oczywiście mówi o czasie, kontekście i rysuje tło. W tym filmie nie było takich elementów - dodał.

Wenderlich podkreślił, że telewizja publiczna nie może opowiadać o polskiej historii z "jakąś obsesją", która jest jedynie historycznym zmyśleniem autorów filmu. Zaapelował, aby Rada Nadzorcza TVP wyciągnęła wnioski i konsekwencje wobec odpowiedzialnych za to, że w publicznej telewizji dochodzi do prezentacji filmów, które daleko odbiegają od prezentowania prawdy o polskiej historii.

WP

- W telewizji publicznej takie filmy nie mają prawa się ukazywać, gdyż powinna ona nieść misję czystą, prawdziwą i pełną niedomalowywanej historii. W związku z tym Rada Nadzorcza TVP powinna wyciągnąć konsekwencje wobec odpowiedzialnych za prezentowanie materiałów tak nierzetelnych. KRRiT powinna zająć także tutaj stanowisko - dodał polityk.

List do prezesa

W liście do prezesa TVP politycy Sojuszu podkreślili, że film skonstruowany jest z góry założoną tezą, że Jaruzelski, a także formacja polityczna, w której funkcjonował, służyła głównie interesom Związku Radzieckiego, wbrew interesom Polaków i państwa polskiego. Jak zaznaczono, w celu udowodnienia tej tezy autorzy filmu wykorzystali fragmenty filmów z zasobów TVP opatrzonych komentarzami pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, prawicowych publicystów oraz "nawróconych - czyli słusznych - funkcjonariuszy PZPR".

"W tak skonstruowanej formule roi się od półprawd, błędów, kłamstw i fałszywych interpretacji. W najmniejszy sposób autorzy filmu nie zadali sobie trudu, aby spojrzeć na przedstawiony przez nich okres w sposób szerszy, obejmujący uwarunkowania wewnętrzne i międzynarodowe" - czytamy w liście.

WP

W ocenie SLD, film "Towarzysz generał" nie spełnia jakichkolwiek wymagań art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, na podstawie którego telewizja publiczna ma obowiązek realizować misję publiczną, cechującą się "pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością".

TVP: bez komentarza

W ocenie innego polityka SLD Tadeusza Iwińskiego, film o generale Jaruzelskim jest zgodny z koncepcją historyków IPN, który przedstawia czarno-białą wizję polskiej historii. - W poniedziałek nie tylko potwierdziła się delikatna teza Marii Dąbrowskiej, że historia ma mało wspólnego z elegancją. Przykro mi powiedzieć, że potwierdziła się stara teza Napoleona, iż historia to ustalony zestaw kłamstw. To co było wczoraj, to jest ustalony zestaw kłamstw, w wersji propagowanej konsekwentnie przez IPN" - ocenił Iwiński.

Rzecznik TVP Stanisław Wojtera powiedział, że spółka "nie komentuje" zarzutów SLD.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP