SLD próbował przekonać PO
Do 27 lutego wicepremier Jerzy Hausner przekaże Platformie Obywatelskiej cały pakiet projektów ustaw i szczegółowe założenia w zakresie ograniczenia wydatków administracyjnych i społecznych - głosi komunikat przekazany dziennikarzom po spotkaniu SLD z PO.
06.02.2004 | aktual.: 06.02.2004 22:05
Na spotkaniu ustalono, że SLD, PO i UP będą wspólnie pracować nad ustawą o finansach publicznych uwzględniając elementy projektu autorstwa Platformy.
W rozmowach uczestniczyli ministrowie gospodarki i pracy Jerzy Hausner oraz finansów Andrzej Raczko, szef klubu SLD Krzysztof Janik i Wiesław Kaczmarek. Ze strony Platformy na spotkanie przybyli szef PO Donald Tusk, szef klubu PO Jan Rokita oraz Zyta Gilowska i Zbigniew Chlebowski.
Rokita powiedział w Brukseli, że Platforma zagłosuje przeciw planowi Hausnera w obecnym kształcie. Janik przed spotkaniem wyraził nadzieję, że nie jest to ostatnie słowo Rokity w tej sprawie.
W spotkaniu uczestniczył również szef klubu parlamentarnego Unii Pracy - Janusz Lisak. Pytany, czy prawdziwe są nieoficjalne informacje, że Platforma przyszła na spotkanie z 11 postulatami ograniczenia wydatków w administracji, Lisak powiedział, że to nieprawda. "Nie rozmawialiśmy w kategoriach postulatów, ale generalnych posunięć" - przyznał.
Zbudowaliśmy dość stabilną podstawę do kontynuowania tych rozmów i do znalezienia porozumienia - oświadczył szef klubu SLD Krzysztof Janik po spotkaniu koalicji z PO w sprawie poparcia planu Hausnera.
"Przez najbliższe trzy tygodnie zarówno rząd jak i kluby skoncentrują się na analizie rozmaitego rodzaju przesłanek, które by pozwoliły w tej mierze działać wspólnie. Do 1 marca zamierzamy zamknąć ten proces, w tym czasie powstrzymamy się od rozstrzygnięć zasadniczych, od debaty" - powiedział Janik na wspólnej konferencji prasowej uczestników spotkania.
"Platforma nie zgadza się na taką koncepcję naprawy finansów publicznych, która obejmowałaby wyłącznie cięcia wydatków na rzecz najuboższych w Polsce" - oświadczył szef klubu PO Jan Rokita. - "Oczekujemy, że reforma finansów publicznych będzie całościowa, będzie obejmować naprawę wydatków socjalnych, likwidację marnotrawstwa i zasadniczą zmianę systemu podatkowego".