Trwa ładowanie...
d5sq4si
d5sq4si

SLD poprze projekt zmian w ustawie o RPP

Poseł SLD Robert Smoleń na antenie radiowych Sygnałów Dnia potwierdził, że klub Sojuszu poprze skierowanie do prac w komisjach projektu nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim autorstwa PSL i Unii Pracy. Wypowiadający się w tej samej audycji członek Rady Polityki Pieniężnej profesor Dariusz Rosati jest przeciwny takiej nowelizacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d5sq4si

W czwartek posłowie zajmą się zmianami w ustawie o Narodowym Banku Polskim. Sejm rozpatrzy propozycje nowelizacji ustawy o NBP przygotowane przez PSL i UP oraz rząd. PSL i UP chcą zwiększenia z 9 do 15 osób liczby członków Rady Polityki Pieniężnej oraz zobowiązania NBP do dbania wspólnie z rządem o wzrost gospodarczy. Ten projekt jest reakcją na zbyt małe zdaniem posłów obniżanie przez radę stóp procentowych NBP. Rządowy projekt dostosowuje natomiast zasady funkcjonowania NBP do wymogów Unii Europejskiej.

Poseł Smoleń podkreślił, że w ocenie klubu SLD brak jest współpracy Rady Polityki Pieniężnej z rządem. Jego zdaniem, po nowelizacji ustawy o NBP ta współpraca powinna się poprawić, między innymi w kwestii obniżenia kursu złotego. Poseł argumentował, że zbyt mocny złoty czyni nieopłacalnym polski eksport.

Profesor Rosati zaprzeczył twierdzeniu, że Rada odmawia współpracy z rządem. Podkreślił, że RPP jest gotowa do dyskusji z rządem, a po drugie kurs złotego w stosunku do dolara i euro właśnie spada. Dariusz Rosati oświadczył, że rada wkrótce ustosunkuje się do przekazanej jej w ubiegłym tygodniu propozycji ministra finansów Marka Belki w kwestii obniżenia kursu złotego. Profesor nie chciał ujawnić treści propozycji.(ck)

d5sq4si

Podziel się opinią

Share
d5sq4si
d5sq4si
Więcej tematów