PolskaSLD oburzone brakiem uczczenia 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej

SLD oburzone brakiem uczczenia 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Politycy SLD wyrazili oburzenie brakiem uczczenia przez władze państwowe 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska odpowiedziała, że dla wielu Polaków 9 maja "nie do końca był szczęśliwym zakończeniem wojny".

SLD oburzone brakiem uczczenia 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

- Pragnę wyrazić swoje oburzenie, że najwyższe władze Rzeczypospolitej nie zauważyły 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej - wojny, w której zginęły miliony obywateli Rzeczypospolitej - powiedział w sejmie lider SLD Leszek Miller.

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska wyjaśniła w rozmowie, że w tym roku będą organizowane obchody okrągłych rocznic 70-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego i 25-lecia odzyskania niepodległości. - Tam gdzie trzeba było, ludzie pamiętali o żołnierzach i osobach, które zginęły. Poza tym dla wielu Polaków ten 9 maja nie do końca był szczęśliwym zakończeniem wojny - dodała.

Miller mówił wcześniej, że dla SLD "fakt, że w faszystowskim Berlinie powiewały biało-czerwone sztandary, jest powodem do dumy i szacunku dla tych żołnierzy, którzy wówczas kończyli wojnę w Berlinie".

- Mam wrażenie, że zarówno pan prezydent, premier, jak i inni przedstawiciele najwyższych władz wstydzą się polskiej flagi powiewającej w 1945 roku nad kapitulującym Berlinem - ocenił.

Wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej Stanisław Wziątek (SLD) stwierdził, że brak uczczenia 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej świadczy o "mieszaniu do bieżącej polityki spraw, które mają historyczne i wręcz narodowe znaczenie". - Nie można bieżącej polityki mieszać z faktami historycznymi, które dla nas wszystkich, ale także i dla wielu narodów Europy i świata, mają znaczenie priorytetowe - zaznaczył polityk Sojuszu.

Zwrócił uwagę, że w Polsce 1 września w rocznicę wybuchu II wojny światowej są "wielkie uroczystości, wielkie wydarzenia, z wielką asystą wojskową". - A dzień zwycięstwa - zwycięstwa nad faszyzmem, zwycięstwa w wojnie, która pochłonęła miliony istnień ludzkich, tego nie potrafimy godnie zaakcentować. To jest nie do zaakceptowania - powiedział Wziątek.

69 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Istnieją dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji (a wcześniej w ZSRR i państwach bloku sowieckiego).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)