Trwa ładowanie...
d3m83o0

SLD i UP razem w wyborach samorządowych

Przewodniczący SLD i Unii Pracy Leszek Miller i Marek Pol podpisali w środę umowę o wspólnym starcie w wyborach samorządowych. Jej główne postanowienie to podział miejsc na listach wyborczych.

Share
d3m83o0

W wyborach do sejmików wojewódzkich, rad powiatów i rad gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców kandydaci SLD i UP umieszczeni mają być na listach wyborczych w proporcji 9:1. To taka sama zasada, jaka obowiązywała koalicję SLD i UP w wyborach parlamentarnych.

Według takiego samego parytetu będą zgłaszani kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy po raz pierwszy będą wybierani przez obywateli.

W wyborach do rad gmin poniżej 20 tysięcy mieszkańców o zasadach podziału miejsc na listach wyborczych będą decydowały wojewódzkie władze obu partii.

d3m83o0

Na listach wyborczych ma się znaleźć co najmniej 30% kobiet. Obie partie deklarują jednocześnie, że koalicyjne listy wyborcze będą otwarte dla przedstawicieli innych ugrupowań i środowisk, które popierają program koalicji.

Koszty kampanii wyborczej zostaną podzielone proporcjonalnie do liczby kandydatów partii na listach.

Koalicja SLD i UP będzie drugą, jaka wystartuje w jesiennych wyborach samorządowych. W miniony czwartek porozumienie zawarły Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. (and)

d3m83o0

Podziel się opinią

Share
d3m83o0
d3m83o0
Więcej tematów