Trwa ładowanie...
d3myra5
02-12-2011 12:35

SLD chce debaty o szczycie UE

Klub SLD złożył w sejmie wniosek o zwołanie 12 grudnia dodatkowego posiedzenia sejmu, podczas którego rząd poinformowałby o przebiegu szczytu UE i przedstawił tezy sprawozdania nt. polskiej prezydencji - powiedział dziennikarzom szef klubu SLD Leszek Miller.

d3myra5
d3myra5

Jak mówił Miller, na tym posiedzeniu rząd poinformowałby izbę o przebiegu ważnego szczytu europejskiego z 8-9 grudnia, a Prezes Rady Ministrów przedstawiłby tezy sprawozdania, które zamierza wygłosić w Parlamencie Europejskim na temat przebiegu i efektów polskiej prezydencji.

Szef klubu SLD powiedział, że zarówno efekty szczytu UE, jak i sprawozdanie premiera o przebiegu prezydencji "zasługują na szczegółowe omówienie w Sejmie, na publiczną debatę". Według Millera, polskie przewodnictwo w Radzie UE nie "toczyło się w duchu porozumienia ze wszystkimi siłami politycznymi". - Jeśli zatem do tej pory tak nie było, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przynajmniej końcowy raport przed wygłoszeniem w PE znalazł odbicie na forum sejmu - zaznaczył b. premier.

Miller jako "interesujące" ocenił czwartkowe inicjatywy premiera Donalda Tuska dotyczące zmian w unijnym Traktacie Lizbońskim. - Jestem za propozycjami, które złożył Donald Tusk, ale chciałbym wiedzieć coś więcej. Jeśli premier mówi, że jest za nowelizacją Traktatu z Lizbony, to chciałbym znać szczegóły tych rozwiązań; jeżeli jest za większą dyscypliną finansową w strefie euro, to chciałbym również znać szczegóły; jeśli jest za zwiększeniem pozycji Europejskiego Banku Centralnego, to również interesują mnie szczegóły. Dlatego namawiam Prezesa Rady Ministrów do wystąpienia w sejmie - uzasadniał.

Szef klubu SLD opowiedział się za modelem federacyjnym UE. - Można to określić jako federację państw zjednoczonych Europy z bardzo silną jednością celów i instrumentów działania w sprawach dotyczących polityki zagranicznej, polityki obronnej, polityki socjalnej, czy budowania wspólnych instytucji - zaznaczył.

d3myra5

W jego opinii, UE często daje dowód kooperacji w różnych dziedzinach, tymczasem nie istnieje wspólna polityka w tym zakresie. - Mówimy o współpracy gospodarczej, ale nie mamy wspólnej gospodarki. Mówimy o kooperacji instytucji europejskich, ale nie budujemy wspólnych, europejskich instytucji, zatem im ta integracja będzie głębsza, im kierunek federacyjny będzie jaśniej określony, tym dla przyszłości Europy czy Polski lepiej - uważa Miller.

Jak dodał, jeśli UE nie osiągnie wyższego poziomu kooperacji i jedności, to Europa będzie wypadać z puli najważniejszych graczy na politycznej i gospodarczej mapie świata. - Będziemy przegrywać konkurencję już nie tylko z naszym starym rywalem, jakim są Stany Zjednoczone, ale z nowymi potęgami azjatyckimi. Za jakiś czas może się zdarzyć, że już nie będzie grupy G8, zrzeszającej najważniejsze państwa na świecie, a będzie grupa G2: Stany Zjednoczone i Chiny, a Europa będzie się błąkać gdzieś na marginesie zglobalizowanej gospodarki i zglobalizowanej polityki - zaznaczył.

Były premier odniósł się też do zarzutów PiS o utratę suwerenności, które pojawiły się po poniedziałkowym wystąpieniu w Berlinie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jego zdaniem, podstawowym probierzem suwerenności państwa jest to, czy ono dobrowolnie dzieli się swoją suwerennością z innymi, czy też musi to uczynić z powodu jakiegoś dyktatu. - Otóż niewątpliwie z tego punktu widzenia Polska jest krajem suwerennym i będzie krajem suwerennym, albowiem wejście do UE, owe podzielenie się suwerennością nastąpiło w wyniku głosu suwerena, głosu narodu polskiego, który wypowiedział się w dniu referendum akcesyjnego - podkreślił Miller.

Rzecznik klubu SLD Dariusz Joński dodał, że chciałby również, aby debata sejmowa odbyła się przez zaplanowanym na 13 grudnia marszem niepodległości i solidności organizowanym przez PiS. - Każdy ma prawo zorganizować przemarsz, zgromadzenie (...), ale Jarosław Kaczyński, namawiając kibiców do wzięcia udziału w tym przemarszu, jak również mówiąc o zagrożeniach demokracji, suwerenności, wprowadza Polaków w błąd, proponuje wojnę ideologiczną w dobie kryzysu, a w dobie poważnej tematyki na to naszej zgody nie ma - podkreślił Joński.

d3myra5

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zdecydowała, że wnioskiem SLD Prezydium Sejmu zajmie się na swoim najbliższym posiedzeniu - dowiedziała się PAP w biurze prasowym kancelarii sejmu.

Zdaniem wiceszefowej klubu PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jest mało prawdopodobne, aby Sejm zebrał się na dodatkowym posiedzeniu 12 grudnia. - Wydaje się, iż jest to niemożliwe, nie da się zgrać terminów wszystkich odbywających się w tym czasie spotkań - powiedziała. Zastrzegła jednocześnie, że decyzja w tej sprawie będzie należeć do premiera i do marszałek Sejmu.

Kidawa-Błońska przypomniała, że 15 grudnia posłowie mają wysłuchać informacji rządu o polityce zagranicznej, w debacie ma uczestniczyć premier. Dzień wcześniej Donald Tusk ma przemawiać na forum PE w Strasburgu. 8 i 9 grudnia w Brukseli premier weźmie udział w szczycie unijnym.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj