Trwa ładowanie...
d43gcmj

SLD: Centrum Informacji Kryminalnej przy KGP

Krajowe Centrum Informacji Kryminalnej ma być utworzone przy Komendzie Głównej Policji - proponuje SLD. Argumentuje, że tak będzie taniej niż tworzenie nowego urzędu. Twórcy ustawy o KCIK z poprzedniego Sejmu uważają, że to absurd.

d43gcmj
d43gcmj

W końcowej fazie przygotowania jest już projekt nowelizacji ustawy o KCIK autorstwa posłów SLD.

Ustawa o KCIK, którą w sierpniu ub.r. podpisał prezydent przewidywała powstanie w pierwszej połowie tego roku osobnego urzędu centralnego, do którego napływać miały informacje o wszczętych postępowaniach od wszystkich służb zwalczających przestępczość (z wyjątkiem służb specjalnych).

Przeciwko powstaniu KCIK jako odrębnej instytucji opowiadali się podczas debaty parlamentarnej posłowie SLD. Ostatecznie "przeszedł" jednak projekt forsowany przez rząd premiera Jerzego Buzka.

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami do KCIK informacje o charakterze kryminalnym przekazywać ma kilkanaście podmiotów - m.in. policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, inspektoraty celne, urzędy skarbowe, ZUS, służba więzienna, Komisja Nadzoru Bankowego, Państwowa Straż Łowiecka, GUS, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, dyrektorzy parków narodowych, Państwowa Straż Rybacka oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

W KCIK rejestrowane mają być takie informacje, jak miejsce popełnienia przestępstwa, jego rodzaj, użyte do jego popełnienia przedmioty oraz o tym, co zostało np. skradzione. Informacje będą przechowywane do 15 lat. (an)

d43gcmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43gcmj
Więcej tematów