SLD apeluje do rządu o informację w sprawie tarczy
SLD zaapelował do rządu o przedstawienie opinii publicznej pełnej informacji w sprawie amerykańskiej propozycji umieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.
27.03.2007 | aktual.: 27.03.2007 16:49
Szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński zapowiedział, że SLD nie zgodzi się na tarczę, jeżeli projekt ten miałby podzielić UE i NATO, pogorszyć relacje z Rosją, a Polsce nie przyniósłby określonych korzyści w obszarze obronności.
Po południu zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która dyskutowała o tarczy antyrakietowej. Posiedzenie Rady zwołał prezydent Lech Kaczyński. RBN doradza głowie państwa w sprawach bezpieczeństwa, ale jej opinie nie są dla prezydenta wiążące.
Informacja o projekcie, zasięgu tej tarczy, stanie stosunków w tej sprawie z NATO i UE, konsultacjach z Rosją, to wszystko powinno trafić do opinii publicznej, jeżeli koalicji rządzącej zależy na poparciu - powiedział Szmajdziński na konferencji prasowej.
Szef klubu SLD zapowiedział, że Sojusz nie zgodzi się na projekt, który podzieli NATO i UE i spowoduje pogorszenie stosunków z Rosją.
Podkreślił, że SLD nie poprze także projektu, który zwiększy zagrożenie naszego kraju i nie pozwoli Polsce na uzyskanie systemu obrony przeciwrakietowej, systemu obrony powietrznej, dostępu do informacji satelitarnych, wsparcia w zakresie zbudowania nowego kontrwywiadu. Jeżeli tego wszystkiego nie będzie to nie poprzemy projektu - oświadczył Szmajdziński.
SLD krytykuje rząd za to, że nie przedstawił opinii publicznej informacji na temat projektu. Coraz większa część społeczeństwa jest przeciwna tej inicjatywie, a rząd nie zamierza informować na czym projekt ma polegać - powiedział polityk Sojuszu.
Jego zdaniem, do opinii publicznej dochodzą sprzeczne informacje w sprawie tarczy. Jak mówił Szmajdziński, z jednej strony eksperci podkreślają, że tarcza antyrakietowa będzie chronić wyłącznie Stany Zjednoczone, a z drugiej strony zastępca sekretarza stanu USA Daniel Fried zapewniał w ubiegłym tygodniu polskie władze, że tarcza będzie także chronić państwa należące do NATO i Unii Europejskiej.
Jeśli rządzący chcą, aby opozycja zażądała referendum w tej sprawie to są na najlepszej drodze. Jeżeli chcą, aby opozycja ale i partie koalicji powiedziały "nie" tarczy, to możemy zrobić to każdego dnia - powiedział Szmajdziński.
Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec (SLD), że gdyby teraz SLD miał wypowiedzieć swoje stanowisko, to byłoby ono na "nie" dla tarczy antyrakietowej w Polsce.