Trwa ładowanie...

Sławomir Nowak w areszcie. Dwa prysznice tygodniowo i telewizor za zgodą dyrektora

Sławomir Nowak najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie na warszawskiej Białołęce. Jak wynika z regulaminu jednostki, były polityk będzie mógł skorzystać z prysznica dwa razy w tygodniu, a kąpiel nie może trwać dłużej niż osiem minut. Bielizna osobista jest wymieniana raz na tydzień. W celi można posiadać telewizor, ale tylko za zgodą władz aresztu.

Sławomir Nowak w areszcie. Dwa prysznice tygodniowo i telewizor za zgodą dyrektoraŹródło: PAP
d2uqw7q
d2uqw7q

Sławomir Nowak decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu. Jego prawnik zapowiedział zażalenie w tej sprawie. Na razie jednak były polityk PO przebywa w areszcie śledczym na warszawskiej Białołęce.

Plan dnia jest tam ściśle określony. O 6:45 jest pobudka i 15 minut na uprzątnięcie celi oraz higienę. O 7:00 odbywa apel poranny. Osadzeni muszą przyjąć postawę stojącą i być kompletnie ubrani. Półtorej godziny później śniadanie. Po południu odbywają się spacery, a od 13:00 do 13:30 jest obiad. Kolacja codziennie o 17:30. O 19:00 półgodzinny apel wieczorny, a od 22:00 cisza nocna.

Woda leci pięć minut

Zgodnie z zarządzeniem dyrektora aresztu, w ciągu dnia łóżko musi być zasłane, a osadzony kompletnie ubrany. Jeśli nie ma na ciele obraźliwych tatuaży, w okresie letnim na spacerniaku może przebywać w samych spodenkach. W czasie spaceru może palić papierosy lub odpoczywać na ławkach.

d2uqw7q

Raz w tygodniu osadzonym wymieniana jest bielizna osobista i ręczniki, a pościel co dwa tygodnie. Mogą liczyć na dwa prysznice w tygodniu, z zastrzeżeniem, że w czasie kąpieli woda leci przez 5-6 minut. Każdy chętny może skorzystać z usług fryzjera, ale wcześniej musi wystąpić z wnioskiem w tej sprawie.

Osadzeni mogą trzymać w celi określoną liczbę odzieży. Poza bielizną osobistą jeden dres, dwie koszulki sportowe, dwie pary spodenek, jedną parę butów. Do tego jedne kapcie i klapki do używania w łaźni. Do tego po jednej sztuce spodni o spodenek, dwie koszule, dwie koszulki, sweter lub bluza oraz kurtka.

Kubek i dwa talerze

Każdy może mieć także w celi czajnik elektryczny, lusterko, kubek i dwa talerze. Można także mieć telewizor, ale tylko, jeśli zgodę wyda dyrektor aresztu. Są jednak pewne obostrzenia - odbiornik musi mieć max 19 cali i nie może mieć dostępu do telegazety. Ostatni zapis wynika z tego, że wielu osadzonych otrzymywało wiadomości od bliskich za pośrednictwem wiadomości wysyłanych przez telegazetę.

d2uqw7q

Każdy osadzony może ozdobić celę "plakatami i ilustracjami podnoszącymi estetykę pomieszczenia lub będącymi wyrazem zainteresowań kulturalnych". Zabronione jest jednak naklejanie ilustracji obscenicznych.

Trzy razy w miesiącu każdy osadzony może zrobić zakupy w sklepie na terenie aresztu. Do dyspozycji jest także biblioteka i pracownia artystyczna "Białołęka Prison - Art. Z powodu koronawirusa obecnie wszelkie odwiedziny są wstrzymane, ale – zgodnie z decyzją dyrektora aresztu – mają zostać przywrócone 1 sierpnia.

d2uqw7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uqw7q
Więcej tematów