Śląskie. Wyjątkowa wystawa "polskiego" dziadka Leonardo di Caprio

W Muzeum Górnośląskim można zobaczyć dzieła Stanisława Szukalskiego, zapomnianego artysty, którego „odkurzył” film wyprodukowany przez słynnego aktora na platformie Netflix.

Dorobek Szukalskiego obejmował m.in. prace rzeźbiarskie, malarstwo, grafikę i rysunki.
Dorobek Szukalskiego obejmował m.in. prace rzeźbiarskie, malarstwo, grafikę i rysunki.
Źródło zdjęć: © Muzeum Górnośląskie w Bytomiu | muzeum.bytom.pl

Stanisław Szukalski to mistrz rzeźbiarskiego dłuta i rysunku, artysta przekraczający granice wyobraźni. Buntownik często porównywany do Michała Anioła czy Rodina. Twórca walczący ze światem zastanych artystycznych autorytetów, geniusz uznający jedynie własną sztukę. Twórca pucharu Gordona Benneta, prekursor komiksów, wreszcie bohater filmu zrealizowanego przez rodzinę Leonarda di Caprio.

Jego dzieła od czwartku można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w ramach wystawy "Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce". Jest to pierwsza od 1975 roku wystawa prezentująca prace Szukalskiego wraz z twórczością artystów otaczających mistrza.

Oprócz dzieł mistrza detalu na wystawie można zobaczyć także prace artystów skupionych wokół "przyszywanego" dziadka Leonardo di Caprio. Ojciec słynnego aktora, Giorgio di Caprio, wraz z grupą znajomych kalifornijskich artystów przyjaźnił się z Szukalskim. O tej niezwykłej znajomości opowiada film "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego" ("Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski"), który można zobaczyć na platformie Netflix. Sam Leonardo opowiadał, że to na bazie rozmów z "przyszywanym dziadkiem", bo tak go nazywał, zbudował postać Jacka Dawsona, bohatera megahitu "Titanic".

Wystawa zrealizowana została głównie w oparciu o zbiory Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Rzeźby Szukalskiego są nie tylko fundamentem dla tej części zbiorów, ale tworzą zespół jednych z najcenniejszych obiektów w całej kolekcji muzeum. Kolekcja liczy ponad 100 obiektów i jest jedną z największych kolekcji dzieł wspomnianych artystów, jakie znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych w Polsce. W jej ramy wchodzą zarówno prace rzeźbiarskie, malarstwo, grafika, rysunki, jak i projekty znaczków oraz medalu, plakaty, a także artefakty związane z artystami.

Na wystawie zaprezentowane zostały prace dwunastu z członków szczepu. W przeważającej części są to rysunki, dopełnione pojedynczymi przykładami prac malarskich oraz graficznych. Na ekspozycji po raz pierwszy zaprezentowana została rzeźba Mariana Konarskiego, "Dotknięty sztuką” która została zakupiona do zbiorów bytomskiego muzeum w styczniu 2020 roku.

Interesującymi obiektami, które dopełniają prezentowaną na wystawie twórczość Szukalskiego i Szczepu Rogatego Serca, są związane z twórcami artefakty. To między innymi wydawane w okresie międzywojnia katalogi wystaw, druki ulotne, fotografie, bransoleta oraz pierścień szczepowców, a także akt założycielski ugrupowania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)