Trwa ładowanie...

Żory. Nowe możliwości w walce z chorobami

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oficjalnie otwarty po kompleksowej przebudowie. Liczba łóżek zwiększyła się z 5 do 8 oraz został wyposażony w wysokiej klasy sprzęt, w tym m.in. potrzebne do ratowania życia respiratory.
Share
Żory. Szpital Miejski w Żorach zyskał nowoczesny oddział.
Żory. Szpital Miejski w Żorach zyskał nowoczesny oddział. Źródło: UM Żory
d1a09tw

Przebudowa oddziału w Szpitalu Miejskim w Żorach kosztowała 9 353 091,28 zł. Pieniądze pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (7 950 127,59 zł) oraz budżetu państwa (647 680,00 zł.). Pozostałe środki dodało miasto Żory.

W ramach projektu powstał nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. - Na ten oddział trafiają pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenie życia, którzy wymagają intensywnych zabiegów, monitorowania a przede wszystkim podtrzymywania funkcji życiowych. Z tego względu jest to przestrzeń, która powinna spełniać najwyższe standardy. Dzięki realizacji projektu, który jest współfinansowany przez Unię Europejską oraz z dużym zaangażowaniem środków miejskich, udało nam się w tempie Ewy Swobody zrealizować potężną inwestycję – powiedziała podczas otwarcia oddziału Katarzyna Siemieniec, prezes MZOZ Szpitala Miejskiego w Żorach. – Oddział zmienił swoją powierzchnię i ma teraz prawie 450 metrów kwadratowych. Liczba łóżek zwiększyła się z 5 do 8. Dzięki temu możemy ubiegać się o to, aby oddział uzyskał II stopień referencyjności. To duży przeskok i moment, kiedy czujemy, że Szpital Miejski wkroczył w XXI wiek - podkreśliła Siemieniec.

Żory. Otwarcie do użytku nowoczesnego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii została wydzielona izolatka oraz powstało pięć dodatkowych czasowych stanowisk, a docelowo po ustaniu pandemii pozostaną trzy nowe stanowiska. Zmodernizowano także i doposażono Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, a już niedługo przy Izbie Przyjęć powstanie pracownia tomografii komputerowej.

d1a09tw

- Wszyscy wiemy, jak ważna jest ochrona zdrowia, a okres pandemii szczególnie uświadomił nam, że warto być dobrze przygotowanym na trudne wydarzenia. Cieszę się, że udało nam się poprawić standard zabezpieczenia naszych mieszkańców. Już od lat ten szpital modernizujemy, ale teraz zrobiliśmy krok milowy. To jest bardzo ważny oddział, serce szpitala i cieszymy się, że w Żorach tak piękny odział udało nam się stworzyć w tak krótkim czasie. Dziękujemy za wsparcie, bo łącząc środki zewnętrze i te z budżetu miejskiego, w parę miesięcy zrealizowaliśmy tak dużą inwestycję – mówił Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory

Nowy sprzęt zaprezentował dr Marcin Morawski, ordynator oddziału intensywnej terapii szpitala w Żorach. – Mamy nowe łóżka dla pacjentów oddziału intensywnej, więc wyposażone w wagę, co wydaje się małą rzeczą a jest bardzo istotne. Są to bardzo nowoczesne łóżka. Mamy też dwa respiratory oraz monitory służące do monitorowanie pacjentów na intensywnej terapii, są to bardzo zaawansowane urządzenia. Są też pompy infuzyjne, służące do precyzyjnego dawkowania leków dożylnych i przenośny respirator – tłumaczył dr Marcin Morawski.

Pogoda na Wielkanoc. Ekspert z IMGW podał też prognozę na majówkę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1a09tw

Podziel się opinią

Share
d1a09tw
d1a09tw
Więcej tematów