Trwa ładowanie...

Zmiana nazwy województwa śląskiego nie wystarczy. "Trzeba zmienić granice"

Część mieszkańców Śląska złożyło petycje ws. zmiany nazwy województwa na śląsko-małopolskie. Ruch Autonomii Śląska wydał oświadczenie, w którym przekonuje, że trzeba również skorygować granice.

Share
Zmiana nazwy województwa śląskiego nie wystarczy. "Trzeba zmienić granice"Źródło: WP.PL
d1xwyg0

Stowarzyszenie "Beskidzki Dom" złożyło petycję do marszałka i wojewody województwa śląskiego o zmianę nazwy woj. na śląsko-małopolskie. Przekonują, że znaczna część Śląska historycznie należała do Małopolski. Inicjatorzy akcji liczą, że problem stanie się tematem debaty publicznej. Ich zdaniem wielu mieszkańców nie utożsamia się ze Śląskiem.

O krok dalej chce iść Ruch Autonomii Śląska. Jak twierdzi trzeba zmienić granice województwa. Proponuje też utworzenie województwa górnośląskiego, które miałoby objąć obszary znajdujące się na terenach obecnego woj. opolskiego i śląskiego. Proces miałby zostać rozłożony na kilka lat, aby "w jak najmniejszym stopniu odczuć jego koszty".

"Uważamy, że takie rozwiązanie pozwoli zachować naszą wspólną pamięć historyczną, a nade wszystko umożliwi, w oparciu o wspólna tożsamość, budowę dynamicznego, nowoczesnego regionu" - czytamy w oświadczeniu, które opublikował przewodniczący RAŚ.

d1xwyg0

"Kierunek zmian reformy administracyjnej, powinien zostać wyznaczony tak, aby tereny powiatów zawierciańskiego, częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego oraz miasto Częstochowa utworzyły odrębne województwo lub zostały włączone do województw sąsiednich" - dodał Jerzy Gorzelik.

Zobacz także: Policja pod domem Kaczyńskiego. „Megalomania”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xwyg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xwyg0
d1xwyg0
Więcej tematów