Wodzisław Śląski. Udogodnienie dla osób słabosłyszących. W urzędzie miasta stanęła pętla indukcyjna
W budynku urzędu miejskiego w Wodzisławiu Śląskim zainstalowano pętlę indukcyjną. Dzięki urządzeniu osoby słabosłyszące będą wyraźniej słyszeć i lepiej rozumieć docierające do nich głosy, a co za tym idzie swobodnie załatwić codzienne urzędowe sprawy.
Jak działa pętla indukcyjna? Umożliwia osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażonych jest większość aparatów słuchowych. Urządzenie pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia.
Obsługa pętli jest bardzo prosta. Aby z niej skorzystać należy przełączyć aparat słuchowy na tryb indukcyjny (z trybu M na T - telefoniczny). W przypadku klientów nieposiadających aparatu słuchowego, należy dodatkowo podłączyć słuchawkę.
Wodzisław Śląski. W urzędzie miejskim zainstalowano pętlę indukcyjną
- Miasto pętlę indukcyjną zakupiło z myślą o komforcie osób słabosłyszących. Chcemy, aby wszyscy czuli się w urzędzie swobodnie i mogli bez problemu załatwiać swoje sprawy. Urządzenie znajduje się w Biurze Obsługi Klienta, w budynku 4b. Ten niewielki sprzęt ma ogromne znaczenie. Jest wielkim udogodnieniem dla tych, którzy noszą aparaty słuchowe lub po prostu mają problem ze słuchem - mówi Marzena Górak, koordynator ds. dostępności Urzędu Miasta.
Jak informuje Powiatowe Centrum Orzekania o Niepełnosprawności w Wodzisławiu Śląskim mieszka 116 osób, którym zostało wydane orzeczenie o upośledzeniu słuchu. Liczba osób słabosłyszących jest jednak o wiele większa.
Monitorowaniem działalności wodzisławskiego magistratu, w zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zajmuje się Marzena Górak, koordynator ds. dostępności.
Ponadto do jej zadań należy m.in. prowadzenie działań na rzecz promocji dostępności, praca związana z realizacją zadań z zakresu działań na rzecz osób niepełnosprawnych.