Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Tychy. Wyjątkowe eksponaty własnością Muzeum Miejskiego

Projekty Jerzego Nowosielskiego z wizerunkami proroków Elizeusza i Jonasza oraz św. Benedykta, wzbogaciły zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach. Na podstawie m.in. tych rysunków jeden z najważniejszych polskich malarzy XX wieku wykonał polichromię w tyskim kościele pod wezwaniem Ducha Świętego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach to jedne miejsce w regionie, gdzie możemy zobaczyć polichromię wykonaną przez Nowosielskiego.
Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach to jedne miejsce w regionie, gdzie możemy zobaczyć polichromię wykonaną przez Nowosielskiego. (Parafia pw. Ducha Świętego)

Tyski kościół Ducha Świętego to ikona architektury, będąca jednym z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce. Budowę kościoła rozpoczęto wiosną 1978 roku, w 1979 wzniesiono kaplicę, w 1982 oddano do użytku, a w 1983 roku ukończono dzwonnicę. Na jego wyjątkowość złożyły się talenty i pomysły dwóch twórców, architekta Stanisława Niemczyka i artysty Jerzego Nowosielskiego, którzy połączyli elementy różnych tradycji. To jedyne miejsce w regionie i jedno z niewielu w Polsce, gdzie znajdują się inspirowane malarstwem bizantyńskim polichromie Jerzego Nowosielskiego. W 2020 roku Kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego – został objęty ochroną wraz z dzwonnicą i otoczeniem.

Projekty Nowosielskiego w tyskim muzeum

Projekty, które wzbogaciły tyskie muzeum przedstawiają wizerunki dwóch proroków, Elizeusza i Jonasza oraz świętego Benedykta. Wszystkie postaci są ujęte frontalnie w sposób bardzo syntetyczny. Pochodzą z ok. 1982 roku. Zostały wykonane akwarelą, temperą i ołówkiem na papierze. – Artysta, przetwarzając ikonę, stworzył swój własny język artystyczny. Dokonał tego na podstawie gruntownej wiedzy i zrozumienia teologii oraz tradycji ikony, wraz z całym jej kontekstem kulturowym i religijnym. W tyskim kościele pw. Ducha św. Jerzy Nowosielski chciał ukazać "Kosmiczną wizję obecności Ducha Świętego”. Jej integralną częścią są wizerunki świętych i proroków pozyskane do zbiorów muzeum – powiedział dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach Aleksandra Matuszczyk.

W zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach posiadamy inne projekty polichromii. Pozyskane dzieła stanowią więc znaczące dopełnienie muzealnej kolekcji, a jednocześnie są jednymi z najcenniejszych jej elementów.

Jerzy Nowosielski urodził się w 1923 roku w Krakowie. W latach 1940–1942 studiował w tamtejszej Kunstgewerbeschule. Edukację kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1945–1947. Od 1947 roku był asystentem Tadeusza Kantora w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1957–1962 pracował jako pedagog w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Od 1962 roku związał się na stałe z krakowską ASP, gdzie w 1984 roku uzyskał tytuł profesora. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne, rysunek oraz scenografię. Zajmował się teorią sztuki, filozofią i teologią. Należał do Grupy Młodych Plastyków, Grupy Krakowskiej oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Zmarł w Krakowie w 2011 roku.

Jarosław Kaczyński chce wyprowadzić Polskę z UE? Komentarz Ryszarda Czarneckiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów