Trwa ładowanie...

Tychy. Była szkoła, będą mieszkania. Lokum znajdzie 30 rodzin

Za blisko 10 mln zł dawna szkoła przemieni się w budynek wielorodzinny i przychodnię. Zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku budynek czeka kompleksowy remont i nowa aranżacja. 8 mln zł do inwestycji dołożył rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.
Share
Tychy. W dawnym budynku szkoły powstaną mieszkania.
Tychy. W dawnym budynku szkoły powstaną mieszkania.Źródło: UM Tychy
d4glgt3

- Zgodnie z koncepcją, powstanie 30 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 1,7 tys. m kw. oraz lokal usługowy o powierzchni 100 m kw. z przeznaczeniem na przychodnię - poinformowała prezes Tyskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego(TTBS) Daria Szczepańska.

Gmach wpisany jest do miejskiej ewidencji zabytków i jego adaptacja na lokale mieszkalne musi być uzgodniona z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Budynek wymaga jednak generalnego remontu – trzeba w nim wymienić nawet stropy,. Obiekt, który stanie się domem dla 30 rodzin przez wiele lat funkcjonował jako szkoła dla uczniów Urbanowic.

Tychy. TTBS pzebuduje dawną szkołę na budynek wielorodzinny

Szkoła została wybudowana w czasach pruskich, w I połowie XIX wieku. Co ciekawe zachowała się w szkole jedna zabytkowa ławka. Prosiłam wykonawcę, aby uwzględnił ten zabytek w aranżacji obiektu. Takie niuanse ocieplają klimat miejsca i podkreślają jego historyczny charakter – powiedziała

d4glgt3

Od blisko pięciu lat budynek stał pusty. Po zakończeniu prac adaptacyjnych zamieszkają w nim rodziny, które złożyły w urzędzie gminy wniosek oprzydział mieszkania i czekają w kolejce.

Działki, na których stoi szkoła były własnością gminy Tychy. W kwietniu 2019 r. samorząd przekazał je spółce TTBS razem z budynkiem starej szkoły, by można było rozpocząć prace nad jego adaptacją do mieszkaniowej funkcji.

Stworzenie mieszkań w budynku dawnej szkoły to kolejna w Tychach inicjatywa, służąca udostępnieniu nowych mieszkań. W listopadzie zeszłego roku oddano do użytku czteropiętrowybudynek wielorodzinnyprzy ul. de Gaulle’a, gdzie w mieszkaniach o łącznej powierzchni 1,3 tys. m kw. zamieszkały 23 rodziny. Inwestycja kosztowała 8,7 mln zł.

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej reagują na zdjęcia Ewy Kopacz w kostnicy. "Dobrze się bawiła"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4glgt3

Podziel się opinią

Share
d4glgt3
d4glgt3
Więcej tematów