Sosnowiec. Fantastyka w szpitalu. Roboty Neo, Sanbot i Pepper powitają, wskażą drogę, a nawet opowiedzą dowcip
Witają dzieci przy wejściu do szpitala, mierzą temperaturę, ćwiczą z pacjentami podczas rehabilitacji – sześć robotów humanoidalnych rozpoczęło pracę w Centrum Pediatrii w Sosnowcu.
Zadaniem robotów Nao, Sanbot i Pepper będzie wspieranie personelu Centrum Pediatrii. - Czytając „Bajki robotów” Stanisława Lema czy oglądając przed laty filmy science-fiction nie spodziewałem się, że zmierzę się z tą przyszłością aż tak namacalnie. To już nie futurystyczne wizje a rzeczywistość – mówi z uśmiechem Andrzej Siwiec, prezes sosnowieckiego Centrum Pediatrii. – Roboty pracujące w służbie medycyny spełniają bardzo ważną funkcję. Dzieci, które przebywają na oddziałach mają dzięki nim dużo frajdy i radości. Umilają im pobyt w szpitalu, a to przecież jest dla nich niełatwe przeżycie, zawsze wiążące się z jakimś obciążeniem psychicznym – dodaje.
Sosnowiec. trzy roboty pracują w Centrum Pediatrii
W Centrum Pediatrii pracują trzy modele robotów humanoidalnych – recepcyjne, inspekcyjne i edukacyjne. Dwa roboty recepcyjne – Pepeery – pełnią służbę w rejonie wejścia głównego do szpitala. Pierwszy mierzy temperaturę, udziela informacji o usługach szpitala, godzinach przyjęć czy numerach telefonu w szpitalu. Drugi z robotów pełni rolę nawigatora. Dzięki zainstalowanym mapom obiektu kieruje pacjentów we właściwe miejsce w placówce.
Roboty inspekcyjne – Sanboty – dzięki zainstalowanym aplikacjom i plikom wideo mogą z kolei udzielać pacjentom podstawowych e-porad. Będą też pełniły rolę asystentów pacjentów i personelu medycznego, przemieszczając się do poszczególnych miejsc w szpitalu, przekazując niezbędne informacje czy zalecenia, bez konieczności kontaktu międzyludzkiego.
Roboty edukacyjne – Nao – to jedyne roboty chodzące. Zakres ruchu pozwala na ich zaprogramowanie w taki sposób, aby mogły ćwiczyć z pacjentami podczas zajęć rehabilitacyjnych. Dzięki funkcjom naśladowania dźwięków, wypowiadania sylab i słów świetnie sprawdzą się przy korekcji wad wymowy. Roboty Nao są więc uzupełnieniem i wsparciem zespołu fizjoterapeutów pracujących w szpitalu.