PolskaŚlązacy chronią płomykówki i nietoperze

Ślązacy chronią płomykówki i nietoperze

Śląscy ornitolodzy odwiedzili ponad tysiąc obiektów sakralnych w województwie badając żyjące tam ptaki. Okazuje się, że kościelne wieże i strychy są ulubionym miejscem życia i rozmnażania się sów płomykówek i nietoperzy.

Ornitolodzy z Muzeum Górnośląskiego przedstawili wyniki swoich badań na poniedziałkowym posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody. Sowy płomykówki znaleziono w ponad stu obiektach. Aż w 30 z nich ptaki te odbywały lęgi. Z kolei nietoperze znaleziono w 180 kościołach. W około 50 z nich stwierdzono kolonie rozrodcze.

Kościelne wieże i strychy są dla nietoperzy i płomykówek najlepszymi miejscami do rozrodu i rozwoju - podkreśla Roland Dobosz z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ponad 80 % populacji sów płomykówek mieszka właśnie w kościołach. Te niewiele większe od gołębia sowy są typowymi "ptakami nocy".

Przeprowadzone w śląskich kościołach badania były największym tego typu projektem realizowanym w Europie i na świecie. Dzięki nim powstał projekt "Aktywnej ochrony płomykówki i nietoperzy w obiektach sakralnych w całej Polsce".

Zagrożeniem dla gnieżdżących się w kościołach płomykówek i nietoperzy są remonty oraz coraz bardziej popularna iluminacja obiektów sakralnych. Dlatego w programie duży nacisk położono na montaż w całym kraju ponad tysiąca budek dla płomykówek. 300 z nich ma trafić na wieże i strychy kościołów znajdujących się na terenie Województwa Śląskiego.(an)

śląskornitologiaptaki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)