Ślązacy chcą zmian w ustawie o mniejszościach
O rozważenie możliwości zawetowania lub
zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego części ustawy o
mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym
zwrócił się do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Komitet
Założycielski Związku Ludności Narodowości Śląskiej. Chodzi o to,
że ustawa nie wymienia narodowości ani języka śląskiego.
Już wcześniej komitet krytykował ustawę, uznając ją za "wyraz traktowania przez władze polskie wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych jako grup społecznych niemile widzianych w Polsce".
W przesłanym w poniedziałek liście do prezydenta przedstawiciele komitetu podkreślają, że do konsultacji podczas prac nad ustawą nie zaproszono "przedstawicieli osób deklarujących przynależność do największej mniejszości narodowej, jaką jest narodowość śląska. Nie uwzględniono również jednego z najczęściej używanych języków w Polsce, jakim jest język śląski".
Przedstawiciele komitetu zaznaczyli, że nie sprzeciwiają się głównej idei ustawy, czyli uregulowaniu funkcjonowania mniejszości oraz języków w Polsce. "Jesteśmy jednak bardzo urażeni faktem pominięcia w ustawie Ślązaków oraz całej kultury śląskiej, w tym naszego języka, jakim jest 'ślónsko godka'. Fakt nieuwzględnienia w konsultacjach Ślązaków prowadzi do stwierdzenia, że decyzja o pominięciu Ślązaków i języka śląskiego została podjęta w sposób urągający zasadom demokracji" - napisali.
W ustawie wymieniono dziewięć mniejszości: białoruską, czeską, litewską, niemiecką, ormiańską, rosyjską, słowacką, ukraińską i żydowską oraz cztery mniejszości etniczne: karaimską, łemkowską, romską i tatarską.
Gdy polskie sądy odmówiły rejestracji Związku Ludności Narodowości Śląskiej, a ich stanowisko poparł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, powstał nowy komitet założycielski, dążący do zarejestrowania związku. Złożył on kolejny wniosek o rejestrację stowarzyszenia, zmieniając kontrowersyjne zapisy w statucie. Zmieniono m.in. paragraf dotyczący najbardziej spornej kwestii - istnienia narodowości śląskiej. Przedtem członkowie- założyciele napisali w statucie, że ich związek jest stowarzyszeniem mniejszości narodowości śląskiej. Teraz związek ma być "organizacją osób deklarujących przynależność do narodowości śląskiej".
Jak podkreślają przedstawiciele komitetu - istnienia narodowości śląskiej dowodzi wynik ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego, gdzie przynależność do narodowości śląskiej zadeklarowało 173 tys. osób, a około 50 tys. osób podało, że używa w domu języka śląskiego.