Trwa ładowanie...

Śląskie. ZTM podnosi ceny biletów, bo musi pokryć straty spowodowane pandemią

Od poniedziałku podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej wprowadza Zarząd Transportu Metropolitalnego, działający na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Powodem jest konieczność pokrycia strat w związku z pandemią COVID-19.
Share
Śląskie. ZTM podnosi ceny biletów.
Śląskie. ZTM podnosi ceny biletów.Źródło: GZM
d2chjsw

Z biletów zwykle pochodziło dotąd ok. 30 proc. wpływów Zarząd Transportu Metropolitarnego, resztę kosztów pokrywały gminy. W czasie pandemii udział ten spadł do 20 proc.

Według informacji ZTM średnia podwyżka cen wszystkich biletów ZTM wyniesie ok. 12 proc.; średni wzrost cen biletów długookresowych i wieloprzejazdowych nie przekroczy 11 proc., a dla jednego z najtańszych biletów okresowych, Miasto 30, wyniesie 6 proc. – cena wzrośnie z 93 zł do 99 zł.

Ceny biletów elektronicznych pozostają niższe niż papierowych – przeciętnie o 10-13 proc.. Obecnie bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min kosztuje 3 zł, a papierowy 3,4 zł; na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 3,6zł/ 4 zł, a na 3 i więcej miast lub ważny 90 min – 4,4 zł/5 zł.

d2chjsw

Po podwyżce bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min będzie kosztował 3,60 zł, a papierowy 4 zł; na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 4,40 zł/ 5 zł, a na 3 i więcej miast lub ważny 90 min – 5,40 zł/6 zł. Bilet dzienny ma kosztować 11 zł, a 24-godzinny – 15 zł (na bilecie dziennym w soboty, niedziele oraz święta będzie mogła podróżować jedna dodatkowa osoba).

Śląskie. Droższe przejazdy komunikacją publiczną

ZTM akcentuje, że przy zakupie przez pasażera biletu na jedno miasto za 3,60 zł, obecnie 8 zł do jego przejazdu dopłaca lokalny samorząd.

ZTM wprowadza nowe bilety długookresowe na dwa miasta - 2 Miasta 30 oraz 2 Miasta 90, dzięki czemu pasażerowie podróżujący w obrębie dwóch gmin mają nie odczuć mocno skutków podwyżki. Przejazd specjalnymi liniami lotniskowymi będzie możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM: cena przejazdu z Katowic na lotnisko wyniesie więc 5,40 zł lub 6 zł, zamiast dotychczasowych 14 zł.

d2chjsw

Wprowadzany jest specjalny bilet na czas pandemii - Sieć 180, za 550 zł. Wskazano, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł, co w półrocznej perspektywie pozwoli zaoszczędzić pasażerom do 400 zł. Bilet ma być dostępny do końca 2021 r., jednak nie będzie można go zwrócić (nawet w przypadku braku możliwości korzystania z komunikacji zbiorowej).

Z dotychczasowych biletów papierowych i elektronicznych jednorazowych/krótkookresowych oraz z biletów “Grupowych dla 5 osób” można korzystać do 3 maja. Po 3 maja z biletów papierowych nadal będzie można korzystać, jednak konieczne będzie dopłata, aby cena zgadzała się z obowiązującym cennikiem, np. aby skorzystać ze starego biletu normalnego za 3,40 zł, będzie trzeba dopłacić 60 gr.

ZTM podkreśla, że zmiany w taryfie są konieczne, aby zapewnić dalszefunkcjonowanie komunikacji miejskiej a co najmniej dotychczasowym poziomie.

"Żal i smutek". Dominikanin rozliczył Episkopat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2chjsw

Podziel się opinią

Share
d2chjsw
d2chjsw
Więcej tematów