Śląskie. "Zaszczep się na majówkę". Skorzystało ponad 3 tysiące mieszkańców
Od 1 do 3 maja obok "Kapelusza" w Parku Śląskim działał tymczasowy punkt szczepień, z którego mogli skorzystać zainteresowani mieszkańcy posiadający e-skierowanie. Chętnych do przyjęcia jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson nie brakowało.
04.05.2021 23:57
W pierwszym dniu, sobotę 1 maja, zaszczepiło się 1005 osób, w drugim 895, a w trzecim 1220. Łącznie podano zastrzyk 3120 mieszkańcom – poinformowały we wtorek służby prasowe wojewody śląskiego.
Początkowo w ramach akcji przygotowano 2,5 tys. dawek szczepionki, ze względu jednak na ogromne zainteresowanie w pierwszym dniu przedsięwzięcia zdecydowano o zwiększeniu puli o kolejny tysiąc, które dostarczono do mobilnego punktu w niedzielę rano.
Śląskie. Zaszczep się na majówkę. Czas na białe plamy na mapie szczepień
Pozostałe 380 dawek zostanie przeznaczonych na iniekcje w punkcie szczepień powszechnych w MCK w Katowicach.
– Cieszę się, że aż tylu mieszkańców naszego województwa, mimo niesprzyjającej pogody, skorzystało z tej ogólnopolskiej akcji. Ten mobilny punkt wykorzystamy w kolejnych podobnych przedsięwzięciach. Chcemy odwiedzać tzw. białe plamy na mapie szczepień, czyli te powiaty, w których trzeba przyspieszyć ze szczepieniami – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem – pierwszego dnia już kilka godzin przed uruchomieniem punktu ustawiła się do niego kilkukilometrowa kolejka. Podobnie było w kolejnych dniach, a w ostatnim – mieszkańcy zaczęli się ustawiać przed mobilnym punktem szczepień już od godziny 4 rano, a przed godziną 8.00 ogonek liczył sobie blisko 400 osób.
Śląskie. Zaszczep się na majówkę w Parku Śląskim. 100 osób na godzinę
– Mieszkańcy świetnie się przygotowali: mieli termosy z ciepłym napojem, składane krzesełka, przezornie byli bardzo ciepło ubrani, niektórzy opatuleni byli kocem – opowiada Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.
Na godzinę szczepiono ponad 100 osób. Ostatecznie przedłużono akcję i ostatni zaszczepiony wyszedł z punktu koło godz. 20.00.
W organizacji trzydniowej akcji uczestniczyło około 50 osób: kadra medyczna szpitala MSWiA w Katowicach, żołnierze 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, ratownicy górniczy, policjanci oraz pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wspomagani przez NFZ.