Śląskie. Wyjątkowe szyny kolejowe z Chorzowa. Kupują je Węgrzy, Benelux i Bałtowie
Kosztem ponad 27 mln zł koncern hutniczy ArcelorMittal Poland (AMP) zmodernizował swój zakład w Chorzowie, przystosowując go do produkcji innowacyjnych szyn kolejowych. Dzięki temu wśród klientów Huty Królewskiej znajdą się firmy z Belgii, Holandii, Litwy, Węgier czy Estonii.
Jak podał ArcelorMittal Poland (AMP) opracowana w Chorzowie technologia produkcji charakteryzuje się zmniejszonym zużyciem materiałów w procesie produkcyjnym walców i osprzętu walcowniczego. Prace badawczo-rozwojowe nad tą technologią rozpoczęły się w 2017 roku.
W ramach projektu opracowano technologię produkcji trzech innowacyjnych szyn kolejowych, które nie były wcześniej produkowane w Polsce, ani w żadnym zakładzie z grupy ArcelorMittal na świecie.
Śląskie. Szyny kolejowe z Chorzowa podbijają rynki w Europie
- Pierwszy profil szynowy przeznaczony jest dla kolei węgierskiej. Posiada specjalne parametry przekroju poprzecznego, które są wymagane na tamtejszym rynku – podkreśla Tomasz Zygmunt, kierownik ds. badawczo-rozwojowych w ArcelorMittal Poland. Pierwsza partia szyn z tego gatunku już trafiła na Węgry.
Jarosław Kaczyński nie będzie wicepremierem? Głos z rządu
Drugi profil wyprodukowany specjalnie na potrzeby dostaw dla krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. - Ten projekt nie był łatwy, gdyż szyny musiały być produkowane według specjalnych wytycznych - przekrój szyn według normy rosyjskiej, a wykonanie zgodnie z normami europejskimi – podkreślają przedstawiciele koncernu.
Z kolei ostatni rodzaj szyn będzie eksportowany do Belgii i Holandii.
- Inwestujemy w nasz zakład w Chorzowie, bo asortyment tu produkowany jest pożądany przez klientów na rynkach europejskich. Właśnie dlatego opracowujemy nowe profile szyn – zaznacza Sanjay Samaddar, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
W związku z tym koncern AMP zmodernizował niedawno swój zakład w Chorzowie, by dostosowywać go do najwyższych standardów i norm.
ArcelorMittal zmodernizował zakład w Chorzowie za ponad 27 mln zł
Niedawno w oddziale w Chorzowie zainstalowany został blok kontrolno-pomiarowy, który pozwala kontrolować dodatkowe parametry i własności szyn zgodnie z normami europejskimi. Dzięki badaniu ultradźwiękowemu można z kolei szybko wykryć ewentualne wady wewnątrz szyny - prześwietlać wnętrze wyrobu.
- Inwestycja ta ma duże znaczenie, bo do tej pory szyny produkowane w chorzowskim zakładzie musiały być badane w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland, co było skomplikowane logistycznie, a także kosztowne – informuje koncern.
Poza blokiem kontrolno-pomiarowym w chorzowskim oddziale została zainstalowana także mechaniczna znakownica. Urządzenie pozwala nabijać kod szyny mechanicznie, nadając wyrobowi indywidualny numer, który można porównać do PESEL-u dla szyn.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Skupia blisko połowę potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie.