Trwa ładowanie...
d2atyeb

Śląskie. Wieża widokowa w Czechowicach Dziedzicach otwarta. Wejdziesz na nią za darmo

Efektowna budowla powstała w Centrum Edukacji Ekologicznej. Można z niej korzystać siedem dni w tygodniu i podziwiać m.in. ruiny zamku Wilczków oraz Dolinę Potoku Czechowickiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa wieża w Czechowicach Dziedzicach jest już otwarta.
Nowa wieża w Czechowicach Dziedzicach jest już otwarta. (UM Czechowice Dziedzice, Fot: UM Czechowice Dziedzice)
d2atyeb

- Wieża jest centralnym punktem powstałego Centrum Edukacji Ekologicznej. Umożliwia obserwację zrewitalizowanej Doliny Potoku Czechowickiego, jak również okolicznych zabytków, w tym kościoła św. Katarzyny, pałacu Kotulińskich, czy ruin zamku Wilczków, oraz przyrodniczych m.in. alei lip kandelabrowych czy dębu Bartek – powiedział Łukasz Piątek z urzędu miasta w Czechowicach Dziedzicach.

Wieża ma 16 metrów, pierwotnie miała liczyć o dwa metry więcej, ale na taką wysokość nie zgodził się konserwator zabytków. Wstęp jest bezpłatny. Można z niej korzystać siedem dni w tygodniu, ale to nie oznacza, że można z niej korzystać cały czas. - Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z wieży widokowej od zmierzchu do świtu, w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a w szczególności podczas opadów deszczu i śniegu, silnych wiatrów, burz, wyładowań atmosferycznych, gołoledzi oraz oblodzenia schodów i podestów – wyjaśnili urzędnicy.

Centrum Edukacji Ekologicznej powstało w pobliży DK1 łączącej aglomerację śląską z Beskidami. Powstało w celu rewitalizacji Doliny Potoku Czechowickiego. W zamierzeniach czechowickich władz, CEE ma uwydatnić walory krajobrazowe okolicy potoku, uwidocznić dawny układ urbanistyczny tego terenu, a także dostarczyć nowe przestrzenie usługowe, edukacyjne oraz rekreacyjne dla mieszkańców oraz turystów.

d2atyeb

Utworzenie Centrum wraz z zagospodarowaniem potoku kosztuje przeszło 18 mln zł. Z tej kwoty 15,5 mln zł pochodzi z funduszy UE.

Szkoły podstawowe do zamknięcia? Dyrektorzy domagają się zmian systemowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2atyeb

Podziel się opinią

Share
d2atyeb
d2atyeb
Więcej tematów