Śląskie. Unowocześniony ŚKUP pod koniec przyszłego roku. Karta nie będzie potrzebna
ŚKUP w trybie online i bez potrzeby używania karty – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce unowocześnić system poboru opłat w komunikacji miejskiej. Jego głównym elementem dla pasażera, w miejsce karty, stanie się aplikacja.
10.06.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dotychczasowy system ŚKUP został zamówiony przez związek komunalny, będący poprzednikiem Zarządu Transportu Metropolitalnego, czyli obecnego organizatora komunikacji w GZM. Zaczął działać z kilkuletnim opóźnieniem w 2015 r.
W założeniu karta ŚKUP miała być rodzajem elektronicznej portmonetki, umożliwiającej opłacanie różnych usług publicznych świadczonych przez samorządy regionu. W praktyce natomiast, oprócz płatności za komunikację miejską (przede wszystkim w postaci kodowanych na niej biletów okresowych), używana bywa do opłacania parkowania w wybranych miastach.
Sam system ŚKUP od początku krytykowany jest przez mieszkańców jako awaryjny, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny, np. obecnie działa offline, co powoduje, że przeniesienie biletu kupionego przez internet na kartę może trwać kilka godzin.
Prace związane z unowocześnieniem systemu ŚKUP zostaną przeprowadzone przez firmę Asseco Data Systems, która jako jedyna złożyła ważną ofertę w postępowaniu ogłoszonym przez GZM. Firma ta była twórcą obecnie działającego systemu. Koszt wdrożenia zmodernizowanego systemu wyniesie ok. 32 mln zł, natomiast całość tego zamówienia wraz z 4-letnim utrzymaniem i dalszym rozwojem będzie kosztować ponad 120 mln zł.
Zmodernizowany system ma działać online, co przyspieszy zapisywanie transakcji. W nowej odsłonie karta będzie jednym z identyfikatorów danych, a nie ich nośnikiem. Dzięki tej zmianie będzie można korzystać z systemu bez potrzeby używania karty.
Śląskie. Aplikacja zamiast karty ŚKUP
Podstawą unowocześnionego systemu ma być mobilna aplikacja, a bilety kupione online będą aktywowane automatycznie. Nie będzie już potrzeby przykładania karty do kasownika w pojeździe, aby zaktualizować jej stan. Same karty nie znikną z obiegu – dalej będą dostępne dla pasażerów, którzy preferują taką formę płatności. Nowi użytkownicy będą mogli samodzielnie założyć konto poprzez portal klienta lub aplikację mobilną, bez konieczności wizyty w punkcie obsługi pasażera.
Zmodernizowany system ma wykorzystywać w dużym stopniu używane obecnie urządzenia - kasowniki, komputery pokładowe i automaty biletowe. GZM szacuje, że po pozytywnie zakończonym przetargu, prace nad modernizacją systemu potrwają około półtora roku.
Unowocześniony system będzie miał otwartą, chmurową architekturę, co pozwoli na szybkie wprowadzanie nowych funkcjonalności. Nowa wersja ŚKUP ma zacząć działać pod koniec przyszłego roku. GZM zapewnia, że do czasu wdrożenia nowego rozwiązania, stary system pozostanie w pełni funkcjonalny.