Śląskie. Selfie w galandzie i pozdrowienia z Bytomia. Okazją 100. rocznica III Powstania Śląskiego
Galanda - popularny śląski wianek z kwiatów i błyskotek, który jest tradycyjnym przybraniem głowy dziewcząt - stał się inspiracją dla twórców kolejnej instalacji artystycznej, jaka stanęła na bytomskim Rynku.
Instalacja ma związek z obchodami 100. rocznicy III Powstania Śląskiego, które rozpoczną się w Bytomiu w niedzielę 2 maja. W galandzie można zrobić sobie selfie z pozdrowieniami z Bytomia i przesłać do rodziny oraz znajomych.
Na bytomskim Rynku stoi już inna instalacja artystyczna w formie "ławeczki" z symbolem agrafki i umieszczonymi na niej kołami z datami powstań, która ma przypominać o trzech śląskich powstaniach w latach 1919-21.
Bytom. Metropolitalne uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego
Z kolei wystawa na Rynku poświęcona została okresowi plebiscytu i powstań na Górnym Śląsku, obecności wojsk alianckich, a także podziałowi Górnego Śląska w 1922 roku. Przygotował ją Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.
W niedzielę 2 maja będziemy obchodzić 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Szczególną rolę w walce o polski Śląsk odegrał Bytom, gdzie swoją siedzibę miał Polski Komisariat Plebiscytowy oraz gdzie zapadła decyzja o wybuchu powstania.
To właśnie ze względu na rolę, jaką odegrał wówczas Bytom, Metropolitalne obchody 100-lecia III Powstania Śląskiego odbędą się w tym mieście. Świętowanie rozpocznie się właśnie 2 maja, a wielki finał zaplanowano na 25 czerwca.
Bytom. 100. rocznica III Powstania Śląskiego
Obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego rozpoczną się 2 maja mszą świętą w intencji Ojczyzny i Powstańców Śląskich, po czym (od godz. 21.20) na bytomskim Rynku oraz przy ul. Gliwickiej, gdzie mieściła się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, zaplanowano uroczystości upamiętniające wybuch powstania z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
W obchodach wezmą udział przedstawiciele władz Bytomia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz miast wchodzących w skład Metropolii, a także radni, posłowie, senatorowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta.
Uroczystości zakończą się (od godz. 22.00) odsłonięciem instalacji artystycznej (mapping) nawiązującej do historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 1921 roku.