Trwa ładowanie...

Bytom. Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec. Ruszają remonty budynków wyjątkowego osiedla

Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych 10 budynków na unikatowym osiedlu Kolonia Zgorzelec. Ekipy budowlane rozpoczną prace już 10 maja.
Share
Śląskie. Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych 10 budynków na unikatowym osiedlu Kolonia Zgorzelec.
Śląskie. Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych 10 budynków na unikatowym osiedlu Kolonia Zgorzelec.Źródło: UM Bytom
dmij6sf

Zatopione wśród zieleni osiedle, położone z dala od miejskiego gwaru jest jednym z flagowych przykładów zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. Zaglądają tu często miłośnicy postindustrialnych klimatów przemierzających region w poszukiwaniu dawnych śladów przemysłowych gigantów.

- Trzeba pamiętać, że Kolonia Zgorzelec to nie skansen, tylko miejsce, w którym toczy się normalne życie. Dlatego tak ważne jest, by z jednej strony zachować unikatowych charakter tej zabudowy, ale przede wszystkim poprawić komfort życia jego mieszkańców - przekonuje Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Od 67 lat mieszkańcem osiedla patronackiego jest Czesław Kaleta, który pamięta czasy, kiedy wszystkie budynki były zamieszkałe. - Zawsze dobrze się tu mieszkało, bo jest cicho i spokojnie. Cieszę się, że budynki zostaną odnowione i będą mogli się tu wprowadzić nowi lokatorzy - mówi Czesław Kaleta.

dmij6sf

Bytom. Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec. Remonty dachów i klatek schodowych

- Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą, a także protokół przekazania budowy. Teraz zadaniem wykonawcy jest przygotować i zabezpieczyć teren budowy - mówi Jacek Panas z Zakładu Budynków Miejskich - Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Projekt obejmuje budynki nr: 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36. Mieszkańcy doczekają się m.in. niezbędnych remontów dachów czy klatek schodowych.

- Dotarliśmy do momentu, w którym rusza autentyczna odbudowa tego wyjątkowego osiedla. Koszt tej inwestycji to 5,6 mln zł z czego 4,8 mln zł to dofinansowanie ze środków Obszaru Strategicznej Interwencji - mówi Andrzej Maciak, prezes ZBM - TBS.

dmij6sf

Śląskie. Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec. Koniec w grudniu 2022

Zakres remontu obejmuje także wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, renowacje elewacji oraz remont i wymianę instalacji elektrycznej. W dalszej części projektu zagospodarowane zostaną podwórka.

W weekend zmiany w pogodzie. Synoptyk o prognozie na najbliższe dni

Powstanie m.in. plac sportowy, wybudowane zostaną nowe chodniki, a całości dopełnią tablice informujące o historii osiedla oraz elementy małej architektury. Roboty budowlane mają się zakończyć w grudniu 2022 roku.

W ramach I etapu projektu realizowanego przez Bytomskie Mieszkania w sierpniu rozpoczął się remont 5 familoków. W nieużytkowanych przez wiele lat pustostanach powstaną lokale mieszkalne o powierzchni około 50 metrów kw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmij6sf

Podziel się opinią

Share
dmij6sf
dmij6sf
Więcej tematów