Trwa ładowanie...

Śląskie. Pracownik urzędu zginął od zatrucia tlenkiem węgla. Zarzuty usłyszał kominiarz

Prokuratura Rejonowa w Myszkowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu kominiarzowi Krzysztofowi R., dotyczący nieumyślnego spowodowania śmierci mężczyzny w Niegowie, który zatruł się tlenkiem węgla.

Share
Śląskie. Prokuratura w Myszkowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu kominiarzowi.
Śląskie. Prokuratura w Myszkowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu kominiarzowi.Źródło: Pixabay
d25sklm

O skierowaniu przez Prokuraturę Rejonową w Myszkowie aktu oskarżenia w tej sprawie poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek.

W toku śledztwa ustalono, że zmarły Jerzy M. był zatrudniony w Urzędzie Gminy w Niegowie na stanowisku palacza pieca centralnego ogrzewania. Pokrzywdzony ukończył kurs palacza kotłowego i corocznie odbywał szkolenie okresowe. 

Do zdarzenia doszło 25 września 2019 roku. - Na polecenie przełożonego Jerzy M. podjął próbę uruchomienia pieca grzewczego. Po wstępnym rozpaleniu pieca, dokonał sprawdzenia instalacji grzewczej w budynku, kontrolując kaloryfery i odpowietrzając je, a następnie zszedł do kotłowni. Około godz.14.00 jeden z pracowników urzędu udał się do kotłowni i zauważył, że Jerzy M. nie daje oznak życia – poinformował Tomasz Ozimek.

d25sklm

W wyniku zarządzonej przez prokuratora sekcji zwłok stwierdzono, że przyczyną zgonu pokrzywdzonego było zatrucie tlenkiem węgla. W organizmie denata stwierdzono też 0,5 promila alkoholu etylowego, jednakże biegły z zakresu medycyny sądowej wykluczył, że takie stężenie alkoholu miało wpływ na zgon Jerzego M.

Śląskie. Zginął od zatrucia tlenkiem węgla. Prokurator postawił zarzuty

W śledztwie prokurator uzyskał opinię biegłego ds. pożarnictwa, z której wynika, że ostatnia, przed zaistnieniem zdarzenia, kontrola przewodów kominowych była przeprowadzona w lipcu 2019 roku przez mistrza kominiarskiego Krzysztofa R.

Tłit - Marek Pęk i Robert Biedroń

- Ponadto biegły stwierdził, że w protokole tej kontroli Krzysztof R. potwierdził nieprawdę, iż kanały dymowe, spalinowe i wentylacyjne odpowiadają obowiązującym przepisom. Z przeglądu wykonanego po zdarzeniu wynikało bowiem, że przewód wentylacyjny w pomieszczeniu kotłowni był niedrożny. Doprowadziło to do braku odpowiedniego ciągu wentylacyjnego, powodującego nagromadzenie się w pomieszczeniu tlenku węgla – podał rzecznik prokuratury okręgowej.  

d25sklm

Prokurator przedstawił 65-letniemu Krzysztofowi R. zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci, na skutek niedopełnienia ciążących na nim obowiązków, a także zarzut poświadczenia nieprawdy. Mężczyzna przyznał się do winy.

Przestępstwo niemyślnego spowodowania śmierci jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Taką samą karą jest zagrożone przestępstwo poświadczenia nieprawdy w dokumencie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25sklm

Podziel się opinią

Share
d25sklm
d25sklm
Więcej tematów