Trwa ładowanie...

Śląskie. O transformacji regionów pogórniczych. Senacka komisja w Bytomiu

Transformacja pogórnicza i energetyczna to wyzwanie, przed którym stoi wiele regionów w Polsce. To właśnie te sprawy były tematem wyjazdowego posiedzenia Senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu, która obradowała w siedzibie Teatru Rozbark w Bytomiu.

Śląskie. Transformacja pogórnicza i energetyczna była tematem wyjazdowego posiedzenia Senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu w Bytomiu.Śląskie. Transformacja pogórnicza i energetyczna była tematem wyjazdowego posiedzenia Senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu w Bytomiu.Źródło: UM Bytom
d21ma9q
d21ma9q

Tematem wyjazdowego posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu z udziałem senatorów i posłów RP, europosłów, władz Bytomia, a także przedstawicieli gmin górniczych i samorządu gospodarczego była "Transformacja regionów pogórniczych a Europejski Zielony Ład".

- Omówiono kwestie związane z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, jego znaczenia dla regionu śląskiego, ale również rozmawiano na temat wyzwań przed jakimi stoją gminy, w których miała już miejsce transformacja pogórnicza, ale także i tych, które już wkrótce zostaną objęte zmianami i przejdą restrukturyzację przemysłu górniczego – informuje bytomski ratusz.

Śląskie. O transformacji regionów pogórniczych w Bytomiu

Bytom po raz kolejny został wybrany na miejsce spotkania poświęconego transformacji. W 2020 roku miasto gościło przedstawicieli wielu krajów europejskich podczas III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Profesor Simon o "idiotyzmach" w pandemii. "Trzeba być kompletnym pajacem"

- Bytom to miasto, które po przeprowadzonej restrukturyzacji górnictwa na przełomie XX i XXI wieku, do dziś odczuwa jej skutki. Spotykamy się dzisiaj, aby nie tylko wymienić się doświadczeniami, ale również wspólnie wypracować rozwiązania, które pozwolą złagodzić skutki transformacji w naszym regionie i kraju - mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

d21ma9q

- Dobrym przykładem przemyślanej rewitalizacji obiektów pokopalnianych jest miejsce, w którym się znajdujemy. W dawnej pokopalnianej cechowni, która funkcjonowała tutaj jeszcze kilkanaście lat temu, obecnie działa teatr, a tuż obok powstaje jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych - podkreślał prezydent Bytomia.

Bytom. Senatorowie, europosłowie, samorządowcy o transformacji pogórniczej

Warto podkreślić, że Bytom to miasto, które nadal odczuwa skutki transformacji górniczej i poszukuje rozwiązań, aby je zniwelować, tak, by były jak najmniej odczuwalnej dla miasta i mieszkańców. Aby skutecznie jednak przejść przez ten proces, konieczna jest pomoc nie tylko państwa, ale również Unii Europejskiej.

Uczestnicy dyskusji podkreślali konieczność wsparcia rządowego i unijnego - zarówno od strony finansowej, jak i prawodawczej, które umożliwi m.in. przygotowanie terenów niekorzystnie przekształconych przez eksploatację górniczą na tereny inwestycyjne, uproszczenie ścieżki wprowadzania zmian do planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów, na których wcześniej odbywało się wydobycie węgla, jak również pomoc w przygotowaniu pracowników kopalń i przedsiębiorstw okołogórniczych do wejścia na rynek pracy.

- Obecnie w naszym mieście w górnictwie zatrudnionych jest ponad 3 tys. mieszkańców, z czego należąca do Węglokoksu Kraj sp. z o.o. KWK Bobrek-Piekary jest największym pracodawcą w mieście, dając zatrudnienie ponad 2 tys. osób. Dlatego niezwykle ważne jest dobre przygotowanie gospodarki miasta do nadchodzących zmian - dodał Mariusz Wołosz.

d21ma9q

Prezydent Bytomia zwrócił również uwagę na problem struktury własnościowej m.in. terenów pogórniczych, co może w przyszłości utrudnić samorządom górniczym aplikowanie o środki z Funduszu Sprawiedliwiej Transformacji, a także problem tzw. niecek bezodpływowych, które powstają wskutek eksploracji górniczej - zwracał uwagę prezydent Mariusz Wołosz.

Śląskie. Jakie wyzwania czekają górnicze gminy?

W trakcie dyskusji podkreślano także, aby prowadzić transformację w stałym dialogu z samorządami. Po likwidacji zakładów wydobywczych miasta pogórnicze przez kolejne dziesięciolecia będą musiały zmierzyć się ze skutkami społecznymi, gospodarczymi i środowiskowymi przeprowadzonych zmian, dlatego tak ważny jest ich udział w całym procesie transformacji pogórniczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21ma9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21ma9q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj