Śląskie. Niosły pociągi nad Wisłą. Drugie życie znalazły na wiadukcie w Wojkowicach
Jedno z przęseł dawnego mostu kolejowego nad Wisłą w Krakowie wykorzystano przy remoncie linii kolejowej do elektrociepłowni Łagisza w Będzinie. Warty 5,5 mln zł remont całej linii przewidziany jest do połowy sierpnia.
07.05.2021 15:29
Od maja pociągi towarowe kursują po przebudowanym wiadukcie kolejowym przy ulicy Sobieskiego w Wojkowicach. Składy dowożą towar do fabryk dzięki wykorzystaniu 18-metrowego przęsła z mostu nad Wisłą w Krakowie – poinformowała w piątek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.
Pociągi obsługują m.in. elektrownię Łagisza i przewozy między Będzinem Łagiszą a Dąbrową Górniczą Ząbkowicami.
Śląskie. Wiadukt kolejowy w Wojkowicach na przęsłach z mostu nad Wisłą
Konstrukcja wycofana podczas przebudowy ważnej trasy kolejowej - na modernizowanej linii E30 w Krakowie, gdzie budowana jest nowa przeprawa - po sprawdzeniu, może nadal służyć na linii dojazdowej. Przęsła mają zostać ponownie wykorzystane na innych liniach kolejowych w Polsce.
"Krakowskie" przęsło ustawiono w Wojkowicach na nowych żelbetowych przyczółkach.
- Przebudowa poprawiła także estetykę kolejowego obiektu. Stary, wyeksploatowany wiadukt został usunięty. Ruch drogowy pod wiaduktem odbywa się dwoma pasami – poinformowała Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.
Zakończenie wszystkich prac planowane jest w połowie roku. Ich wartość to około 5,5 mln zł.
Śląskie. Nowy most kolejowy między Będzinem Łagiszą a Dąbrową Górniczą Ząbkowicami
Prace torowe mają poprawić transport linią Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Będzin Łagisza. - Efektem będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i podniesienie prędkości pociągów do 60 km na godzinę. Przewozy koleją będą bardziej efektywne – przekonuje Katarzyna Głowacka.
Roboty rozpoczęły się na początku kwietnia i są zaplanowane do połowy sierpnia. Prace obejmują wymianę torów na odcinku 7 km od Dąbrowy Górniczej Ząbkowic do Będzina Łagiszy. - Prowadzone są wyłącznie w weekendy, żeby zachować ciągłość dostaw do elektrowni Łagisza – dodaje Katarzyna Głowacka.